Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2019

Σαρωτικοί οι μάγκες του χάντμπολ της ΑΕΚ συνέτριψαν τον Δούκα με 40-25 και έφτασαν στο 7 στα 7!

Ασταμάτητοι οι μάγκες του χάντμπολ της ΑΕΚ πάτησαν και τον Δούκα με 40-25 για την 7η αγωνιστική της Handball Premier και συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στο Πρωτάθλημα κάνοντας το 7 στα 7!

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-1, απέναντι σε μια ανταγωνιστική ομάδα, η οποία προσπάθησε να δείξει καλά στοιχεία και πίεσε αρκετά, φτάνοντας να μειώσει στο γκολ φέρνοντας το σκορ στο 6-5. Η ΑΕΚ εν τούτοις, διατήρησε σταθερή την απόδοσή της τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και δεν έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλό της να την απειλήσει περισσότερο, με αποτέλεσμα να διατηρήσει ένα σκορ ασφαλείας που έφτασε στο 13-7. Στη συνέχεια οι "κιτρινόμαυροι" άνοιξαν τα φτερά τους και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +9 με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να γίνεται 20-11.

Στο δεύτερο μέρος, η Ένωση γκάζωσε ακόμα περισσότερο με το σκορ να γίνεται 29-16 και με τον Δούκα να παρατάει το ματς αφού ήταν αδύνατον να παρακολουθήσει τον ξέφρενο ρυθμό της ΑΕΚ που στο μεταξύ είχε φτάσει το σκορ στο εντυπωσιακό 34-21 και λίγο αργότερα στο 37-23. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια συνέχισε να παίζει όμορφα μέχρι τη λήξη του ματς η οποία την βρήκε νικήτρια με το θριαμβευτικό 40-25.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 7-5, 11-6, 13-7, 15-9, 20-11 (ημίχρονο), 25-14, 29-16, 32-18, 34-21, 37-23, 40-25.