Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2019

Τα κορίτσια του βόλεϊ της ΑΕΚ κέρδισαν άνετα το Αιγάλεω με 3-0

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε εύκολα 3-0 του Αιγάλεω, στη Νέα Φιλαδέλφεια, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Pre League. Τα κορίτσια της Ένωσης, με τον Γιώργο Μπακοδήμο -που αντικατέστησε τον Αποστολογιωργάκη- στον πάγκο, έπαιξαν καλό βόλεϊ, είχαν συγκέντρωση και καθάρισαν άνετα τον αντίπαλο. Οι "κιτρινόμαυρες" πέραν του δεύτερου σετ, ήταν κυρίαρχες σε ολόκληρη την αναμέτρηση και έφτασαν στη νίκη και τους 3 βαθμούς.

Στο Σχολικό Κλειστό Νέας Φιλαδέλφειας βρέθηκαν πολλοί Ενωσίτες που εκτός της ΑΕΚ, στήριξαν και τον μικρό Γιωργάκη συνεισφέροντας στους "κουμπαράδες" που ήταν τοποθετημένοι στο γήπεδο.

Στα αγωνιστικά, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά από την αρχή στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα 4 πόντων προηγούμενη με 11-7. Η "Ένωση" συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τις Μπίσκου, Ράπτη και μπλοκ της Καββαδία έφτασαν στο +8 κάνοντας το 18-10 και το τελικό 25-15.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 11-12, με το Αιγάλεω στη συνέχεια να ανεβάζει την απόδοσή του. Η ΑΕΚ πίεσε στο σερβίς και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, αλλά και να προηγηθεί με 21-20. Το +1 του "Δικεφάλου" διατηρήθηκε έως το 22-21, καθώς το Αιγάλεω με σερί 0-3 πήρε σετ μπολ με 22-24. Ακόμα και σ' εκείνο το σημείο, τα κορίτσια του Μπακοδήμου, δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν σε 24-24, ενώ με συνολικό σερί 4-0 έφτασαν στο 2-0 στα σετ με σκορ 26-24.

Στο τρίτο σετ, μετά το αρχικό 2-0, η διαφορά έφτασε στο +5 με το σκορ να γίνεται 8-3 και συνεχώς αυξανόταν. Εν μέσω αποθέωσης από τον κόσμο της ΑΕΚ, οι "κιτρινόμαυρες" έφτασαν με άνεση στο 3-0 στα σετ με σκορ 25-11.

Ο επόμενος αγώνας για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ είναι την Κυριακή 10 Νοεμβρίου στις 17:30, εκτός έδρας με τον ΖΑΟΝ.

Τα σετ: 25-15, 26-24, 25-11.