Τετάρτη 22 Απριλίου 2015

Λαμία-ΑΕΚ 3-0

Το παραμύθι ότι η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, αν και βρίσκεται ήδη στην Α2, θέλει να συνεχίσει να δείχνει το ανταγωνιστικό της πρόσωπο μέχρι το τέλος των υποχρεώσεών της στη Volleyleague, είναι πολύ συγκινητικό αλλά δεν έχει δράκο. Η Ένωση γνώρισε την ήττα και σήμερα με 3-0 σετ από τη Λαμία. Αυτή είναι η ουσία. Να μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ κατάφερε να εξασφαλίσει μια διαφορά τριών πόντων με 15-18, την οποία όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει και η Λαμία πέτυχε να την ανατρέψει και να πάρει προβάδισμα με 23-21. Έτσι, οι γηπεδούχοι έφτασαν να κάνουν το 1-0 στα σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ οι "κιτρινόμαυροι" πάλεψαν, όμως οι παίκτες της Λαμίας ήθελαν περισσότερο τη νίκη και ανέβασαν την απόδοσή τους καταφέρνοντας να φτάσουν στο 2-0 στα σετ με 27-25, αν και το σκορ στα τελευταία λεπτά είχε κολλήσει στην ισοπαλία.

Στο τρίτο σετ η Ένωση ότι κι αν έκανε για να φανεί ανταγωνιστική, πήγε στράφι. Η Λαμία με θέληση, πάθος και αποφασιστικότητα, με καλό μπλοκ και σερβίς πήρε μια σημαντική διαφορά και έκανε το 3-0 στα σετ με 25-14.

Τα σετ: 25-21, 27-25, 25-14.