Σάββατο 24 Μαρτίου 2018

Πήρε αυτό που ήθελε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ κερδίζοντας την Πετρούπολη με 1-3

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πήρε ακριβώς εκείνο που χρειαζόταν και δεν ήταν άλλο από μια καθαρή νίκη για να κλειδώσει την 2η θέση στο Πρωτάθλημα της Pre League γυναικών. Η Ένωση, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής επικράτησε της Πετρούπολης στο κλειστό γήπεδο "Ν. Παξιμαδάς" με 1-3 σετ και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο, δυο αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας της διοργάνωσης.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε, με αποτέλεσμα η Πετρούπολη να το εκμεταλλευτεί και να καταφέρει να περάσει μπροστά στο σκορ με 17-15. Η Ένωση το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και βρέθηκε πίσω με 1-0 στα σετ και 25-21.

Στο δεύτερο σετ, αν και οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 8-6, τα κορίτσια της ΑΕΚ έκαναν την ανατροπή και μπόρεσαν να πάρουν προβάδισμα με 9-18, το οποίο διατήρησαν με άνεση και έφτασαν στο 1-1 στα σετ με 22-25.

Στο τρίτο σετ είχαμε ακριβώς το ίδιο σκηνικό. Η ΑΕΚ παίζοντας εξαιρετικά σε μπλοκ και υποδοχή έχτισε μια διαφορά ασφαλείας με 15-22, η οποία την οδήγησε στην κατάκτηση και αυτού του σετ κάνοντας το 1-2 με 16-25.

Το τέταρτο σετ η ΑΕΚ, παρά τις προσπάθειες της Πετρούπολης το πήρε σχετικά εύκολα κάνοντας το 1-3 με 20-25.

Τα σετ: 25-21, 22-25, 16-25, 20-25.