Τετάρτη 28 Μαρτίου 2018

Μαγική η ΑΕΚ τσάκισε τη Στρασμπούρ με 78-69 και σε μία εβδομάδα πάει στη Γαλλία για τη μεγάλη πρόκριση

Όσο κι αν γκρινιάζουμε για την έλλειψη παρουσίας των φίλων της Βασίλισσας από τα παιχνίδια που δίνει η ομάδα στην έδρα της, ο λαός της ΑΕΚ έδωσε σήμερα μια ηχηρή απάντηση συρρέοντας στο κλειστό του ΟΑΚΑ για να υποστηρίξει την πανάξια κυπελλούχο Ελλάδας ώστε να κάνει ένα ακόμα όνειρο κάθε κιτρινόμαυρου πραγματικότητα. Έτσι, με 12.000 οπαδούς της στις εξέδρες η ΑΕΚ νίκησε την Στρασμπούρ με 78-69, παίρνοντας μια διαφορά 9 πόντων, την οποία καλείται να υπερασπιστεί σε μία εβδομάδα από σήμερα στην έδρα της γαλλικής ομάδας και ταυτόχρονα πέτυχε ρεκόρ προσέλευσης φιλάθλων στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ!

Αυτό σημαίνει ότι καταρρίπτεται ο μύθος περί μη ύπαρξης κιτρινόμαυρου φίλαθλου κοινού και ενισχύεται η άποψη ότι ο κόσμος της ΑΕΚ απλά είχε αποτραβηχτεί από τις διαδοχικές πίκρες που είχε εισπράξει στα μαύρα χρόνια που βίωσε η Βασίλισσα και τώρα που πηγάζει από παντού υγεία επιστρέφει στο πλευρό της ομάδας για να της προσφέρει την στήριξη που δικαιούται και της αξίζει. Η ομάδα έφερε και πάλι το χαμόγελο στα χείλη των οπαδών της κι αυτοί της το επιστρέφουν με την μαζική παρουσία τους. Ταυτόχρονα δικαιώνεται ο άνθρωπος που ευθύνεται για την άνοιξη που ξαναζούμε στην ΑΕΚ, ο Μάκης Αγγελόπουλος, στον οποίο άξιζε μια τέτοια ανταμοιβή όπως αυτή της αγκαλιάς που του άνοιξε ο κιτρινόμαυρος λαός.

Και τώρα, ακριβώς με τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την σπουδαιότερη επιτυχία του ελληνικού αθλητισμού σε ομαδικό επίπεδο, η ΑΕΚ καλείται να επαναλάβει εκείνο τον άθλο της κατάκτησης του ευρωπαϊκού κυπέλλου στη μαγική βραδιά της 4ης Απριλίου του 1968 στο Παναθηναϊκό Στάδιο. Το πρώτο βήμα έγινε απόψε και θα ολοκληρωθεί σε μία εβδομάδα στη Γαλλία. Μετά έρχεται το φάιναλ φορ που θα διεξαχθεί εδώ, στο σπίτι μας, όπως είχε γίνει και τότε με τον μεγάλο τελικό ενάντια στην Σλάβια Πράγας, που οδήγησε στην κατάκτηση του κυπέλου από τη Βασίλισσα.

Η ΑΕΚ από την πρώτη περίοδο έδειξε τις διαθέσεις της αφού από νωρίς πήρε μια διαφορά 12 πόντων και τελικά έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 8 πόντους διαφορά και σκορ 23-15.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς φτάνοντας στο +13, οι Γάλλοι μείωσαν στους +6 και τελικά το ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ να παίρνει διαφορά 8 πόντων με σκορ 41-33.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά με τη Στρασμπούρ να μειώνει στο ένα καλάθι κάνοντας το σκορ 42-40. Τα σύννεφα άρχισαν να απλώνονται πάνω από το ΟΑΚΑ όταν οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 46-49 και με 50-55 (η μεγαλύτερη διαφορά σε βάρος της ΑΕΚ) για να καταφέρει με τρίποντο να μειώσει στο -2 ο Βασιλόπουλος κάνοντας το σκορ 55-57 που ήταν και το σκορ με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ εμφανίστηκε διαφορετική και πιο αποφασιστική με αποτέλεσμα γρήγορα να πάρει εκείνη το προβάδισμα και να αυξάνει τη διαφορά υπέρ της. Η ΑΕΚ έκανε ένα σερί 10-0 και στο 34' έφτασε στο +6 με το σκορ να γίνεται 70-64. Πάντερ, Τζέιμς, Βασιλόπουλος και Γκριν με προσωπικούς πόντους έφεραν το σκορ στο 78-68, 1:54' πριν το τέλος. Το μόνο που κατάφεραν οι Γάλλοι ήταν να κερδίσουν ένα φάουλ και ο Μποστ να ευστοχήσει στη μία από τις δύο βολές του για να διαμορφώσει το τελικό 78-69.

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ οι: Πάντερ με 15 πόντους, Σάκοτα με 12, Χάρις με 12, Βασιλόπουλος με 9 πόντους (αλλά και με 7 ριμπάουντ, 2 τρίποντα, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε όλα κι όλα 16 λεπτά συμμετοχής!), Γκριν με 8 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-15, 41-33, 55-57, 78-69.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 8 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζέιμς 6 (6 ριμπάουντ), Πάντερ 15 (2), Σάκοτα 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 16 λεπτά), Χάρις 12 (4/12 σουτ), Χάντερ 5, Λαρεντζάκης 4, Μαυροειδής 5, Ξανθόπουλος 2.

Στρασμπούρ (Κολέ): Μποστ 9 (3/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Λαμπεϊρί 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λελούπ, Ράντολφ 12 (2), Ράιτ 15 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άτκινς 4, Μπιλάν 1, Ίνγκλις 6, Λόγκαν 7 (1/6 τρίποντα).