Σάββατο 24 Μαρτίου 2018

Η ΑΕΚ νίκησε με 96-86 το Λαύριο και πήρε και τη διαφορά που θα της εξασφαλίσει την 3η θέση

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη και μάλιστα με τη διαφορά που ήθελε με 96-86 από το Λαύριο, μια εξαιρετική ομάδα, αλλά παραλίγο να τα τινάξει όλα στον αέρα προς το τέλος και να χάσει τη διαφορά που είχε με κόπο αποκτήσει. Στις τρεις πρώτες περιόδους οι κιτρινόμαυροι είχαν παίξει καταπληκτικό μπάσκετ έχοντας σε φοβερή βραδιά τον Μάνι Χάρις και εξαιρετικούς τους Μαυροειδή και Τζέιμς, αλλά ταυτόχρονα συνάντησαν απέναντί τους μια εντελώς προκλητική και απαράδεκτη διαιτησία. Οι κρίσιμοι πόντοι του Τζέιμς στο τέλος και τα φοβερά σουτ του Πάντερ δεν επέτρεψαν να χαλάσει ό,τι με κόπο χτίστηκε στα ¾ του αγώνα. Πέραν όλων των άλλων η ΑΕΚ απέκτησε και την κατάλληλη ψυχολογία που χρειαζόταν εν όψει του σπουδαίου ευρωπαϊκού ματς που την περιμένει απέναντι στην Στρασμπούρ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά αν και στερήθηκε των υπηρεσιών του αρχηγού της Ντούσαν Σάκοτα που ταλαιπωρείται ακόμα από τον τραυματισμό του και κατάφερε να προηγηθεί με τη λήξη της πρώτης περιόδου με σκορ 24-18.

Με τον Χάρις να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και να παρασύρει προς τα πάνω αγωνιστικά όλη την ομάδα η Ένωση μπήκε δυνατά στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με +13 πόντους και σκορ 52-39.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ έμοιαζε ασταμάτητη και παίζοντας θεαματικό μπάσκετ έχοντας και πάλι κορυφαίο τον Μάνι Χάρις που έκανε τα πάντα και αναμενόμενα αποθεώθηκε από τους φιλάθλους του Δικεφάλου, συνεπικουρούμενος από τον εξαιρετικό Χάντερ, βρέθηκε να προηγείται στο 26' με +18 πόντους και σκορ 65-47, διαφορά που έφτασε και στους +20 με το σκορ να γίνεται 69-49, για να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενη με +18 και σκορ 74-56.

Στην τέταρτη περίοδο και ενώ η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας τη διαφορά στο +24 και το σκορ στο 80-56, στο 34', ξαφνικά δέχτηκε τέσσερα απανωτά τρίποντα από το Λαύριο και με ένα γκολ-φάουλ του Μουρ, μέσα σε δύο λεπτά η διαφορά κατέβηκε στους +9 και το σκορ πήγε στο 80-71, 2:54 πριν το τέλος του ματς! Το Λαύριο τότε έριξε το βάρος του στη διατήρηση του +8 του πρώτου γύρου. Ο Πάντερ με τρίποντο ανέβασε το σκορ στο 83-71, αλλά το Λαύριο μείωσε ξανά, αυτή τη φορά στους +7 μειώνοντας σε 83-76 με τρίποντο του Λαμπ, 1:43 πριν το τέλος.

Ο Ξανθόπουλος με λέι απ έκανε το 85-76, 1:29 πριν τη λήξη, ο Μουρ απάντησε άμεσα κάνοντας το σκορ 85-78 και ο Πάντερ με 2/2 βολές έκανε το 87-78, στα 1:21. Με βολές, ο Μουρ μείωσε σε 87-80, 1:13 πριν το τέλος, αλλά, με νέο εκπληκτικό τρίποντο, ο Πάντερ έκανε το 90-80, στα 55". Στα 48", πάλι ο Μουρ σκόραρε, ενώ στην επόμενη επίθεση ο Γκριν έχασε τη μπάλα από τον Νίξον και ο Λαμπ με τρίποντο έγραψε το 90-85, στα 39". Το Λαύριο ήταν πια πολύ κοντά στον στόχο του και η ΑΕΚ είχε χάσει μέσα από τα χέρια της μια διαφορά 19 πόντων!

Με 2/2 βολές, ο Τζέιμς αύξησε σε 92-85 στα 35", στα 30" ο Μουρ πήρε φάουλ από τον Γκριν και με 1/2 βολές έκανε το 92-86 στα 24", ο Τζέιμς πήγε πάλι στη γραμμή, κάνοντας το 94-86 με 2/2. Το Λαύριο αστόχησε αλλά στα 12" ξαναπήρε κατοχή! Ο Μουρ αστόχησε σε εύκολο σουτ και στο καπάκι έγινε φάουλ στον Πάντερ που ήταν σίγουρα αντιαθλητικό. Ο Αμερικανός, στα 5.6", έκανε το 96-86 και ο Νίξον αστόχησε στο τελευταίο σουτ. Η ΑΕΚ κατάφερε τελικά και πήρε τη διαφορά που χρειαζόταν και σαφώς πιο ήρεμη περιμένει να υποδεχτεί τη Στρασμπούρ στο πρώτο από τα δύο μεταξύ τους ματς που θα κρίνουν την είσοδο στα φάιναλ φορ του Τσάμπιονς Λιγκ.