Κυριακή 11 Μαρτίου 2018

Τα είδαμε όλα αλλά η ΑΕΚ επέστρεψε τις καρδιές μας στη θέση τους κερδίζοντας τον Κόροιβο με 75-77

Παίζει με τη Νίμπουργκ και χάνει με 10 πόντους μέσα στην έδρα της η ΑΕΚ και σαν κύρια δικαιολογία είχαμε ότι το μυαλό των παικτών βρισκόταν ακόμα στον τελικό του κυπέλλου και στην κατάκτηση του τροπαίου. Στην Αμαλιάδα παίζει με τον Κόροιβο και βλέπει τον χάρο με τα μάτια της και η δικαιολογία που ακούγεται κατά κόρο είναι ότι το μυαλό των παικτών βρισκόταν στη Νίμπουργκ και στο πώς θα καταφέρουν να ανατρέψουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Αν όμως το μυαλό τους κάθε φορά βρισκόταν στο παιχνίδι που έπρεπε να βρίσκεται θα είχαμε αποφύγει φέτος πολλές στραβοτιμονιές, τις επιπτώσεις των οποίων ήρθε και σκέπασε λυτρωτικά η κατάκτηση του κυπέλλου. Αλλά και το χάιδεμα των αυτιών δεν κάνει τόσο καλό όσο νομίζουν μερικοί. Όσοι προσπαθούν συνεχώς να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα δεν προσφέρουν καλές υπηρεσίες στη Βασίλισσα. Ως εδώ αρκεί κι ας κάνουμε delete στη γκρίνια γιατί ακόμα η ομάδα έχει ανοιχτές μπροστά της αρκετές αγωνιστικές υποχρεώσεις και δεν πρόκειται να βοηθήσει σε τίποτα ο αλληλοσπαραγμός. Με ψυχραιμία και σωστές κινήσεις μπορούν να λυθούν όλα τα προβλήματα. Μια χρονιά ακόμα στην πλάτη της σημερινής διοίκησης σημαίνει άλλο ένα σακί κατάφορτο από εμπειρίες. Από εδώ και πέρα όμως τα λάθη πρέπει να γίνονται με μέτρο. Τα καλύτερα είναι έξω από την πόρτα μας και περιμένουν να τους την ανοίξουμε για να μπουν, ας μη χρονοτριβούμε με άσκοπες και σπασμωδικές κινήσεις.

Η ΑΕΚ, λοιπόν, τα είδε όλα στην έδρα του Κόροιβου, τον οποίο κέρδισε με 75-77 στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς, χάρη σε χρυσό τρίποντο του Γκριν 15" πριν τη λήξη, φτάνοντας στο 4ο διαδοχικό διπλό και στην 6η σερί νίκη στο Πρωτάθλημα και βλέποντας πια την κατάκτηση της 3ης θέσης σαν την απόλυτα φυσιολογική εξέλιξη της φετινής της πορείας στο πρωτάθλημα.

Με κύριο χαρακτηριστικό την απίστευτη αστοχία των παικτών της ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος στην Αμαλιάδα για την ΑΕΚ βρίσκοντάς την πίσω στο σκορ με 18-15..

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ μπήκε πιο σοβαρή αλλά και πάλι έχασε τη συγκέντρωσή της σε κάποια σημεία του ματς με αποτέλεσμα ο Κόροιβος να βρεθεί προηγούμενος στο ημίχρονο με 34-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε σαν αλλοπαρμένη. Από το πουθενά βρέθηκε στο -8 με σκορ 41-33 και γρήγορα στο +10 με 45-35, στο 23'. Τότε ήταν που ανέλαβαν δράση Χάρις και Γκριν και με επί μέρους σκορ 2-12, η ΑΕΚ ισοφάρισε στα μισά της περιόδου σε 47-47 και σύντομα κατάφερε να πάρει κεφάλι και να πάει αυτή στο +6 με το σκορ να γίνεται 50-56 στο 28' και τον Χάρις να φτάνει τους 16 πόντους. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να μειώσουν στους 2 πόντους για να κλείσει η τρίτη περίοδος με την ΑΕΚ προηγούμενη με 58-60.

Και στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ ξεκίνησε σα να μπήκε σε άλλο γήπεδο επαναλαμβάνοντας την τρομερή αστοχία της πρώτης περιόδου (0/4 σουτ) με αποτέλεσμα να βρεθεί πάλι πίσω με σκορ 61-60, στο 33'. Εντούτοις η ΑΕΚ με Τζέιμς και Σάκοτα πέρασε πάλι μπροστά με 61-65, στο 35' για να έρθει ένα σερί 6-0 του Κόροιβου και να πάμε στο 66-65, 2:50 πριν το τέλος. Στο μεταξύ οι παίκτες της ΑΕΚ έδιναν ένα ακόμα ρεσιτάλ αστοχίας από κάθε μεριά του γηπέδου. Με 1/2 βολές και τρίποντο, ο Σάκοτα πήγε την ΑΕΚ στο +3 με 67-70, 2:18 πριν το τέλος. Ο Κόροιβος, 1:40 πριν το τέλος, ισοφάρισε σε 70-70 και στο 1:09 πέρασε μπροστά με 72-70 με τον Πόσλεϊ. Στα 49" ο Πάντερ με τρίποντο έκανε το 72-73, στα 38" ο Λάνγκφορντ είχε 1/2 βολές ισοφαρίζοντας 73-73 και στα 15" ο Γκριν με τρίποντο έκανε το 73-76, αλλά ο Πόσλεϊ κλέβοντας από τον Σάκοτα πέτυχε να μειώσει σε 75-76 στα 5". Στην άμυνα του Βασιλόπουλου η ΑΕΚ πήρε το φάουλ και ο Τζέιμς ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές γράφοντας το τελικό 75-77 με την άμυνα της ΑΕΚ να κλείνει τους διαδρόμους για σουτ στους γηπεδούχους κρατώντας το σκορ και επιστρέφοντας τις καρδιές μας στη θέση τους.

Δεκάλεπτα: 18-15, 34-31, 58-60, 75-77.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 13 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πόσλεϊ 13 (1/6 τρίποντα), Σαχπατζίδης 3, Χάινς 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντεκόζι 11, Λάνγκφορντ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μιλεντίγιεβιτς, Κον 6, Σκουλίδας 2, Σπυριδωνίδης 4 (5 ασίστ).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Πάντερ 7 (1), Τζέιμς 4, Γκριν 17 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Χάρις 18 (4/13 σουτ, 9/10 βολές, 7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 5 (1), Μαυροειδής 3 (7 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 18 (7/11 σουτ, 2/4 βολές), Καββαδάς 2.