Σάββατο 9 Μαρτίου 2019

Γάζωσε και τον Χολαργό εκτός έδρας η Βασίλισσα με 70-81 και έμεινε μόνη στη 2η θέση

Άλλη μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε η Βασίλισσα στον Χολαργό επί της τοπικής ομάδας με 70-81 και εδραιώθηκε μόνη της στην 2η θέση του πρωταθλήματος μετά και την σημερινή ήττα του Περιστερίου. Η ΑΕΚ, αν και ξεκίνησε δυνατά προηγούμενη με διαφορά 12 πόντων έχοντας κορυφαίο τον Ματσιούλις, στο δεύτερο δεκάλεπτο ισοφαρίστηκε από την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη και βρέθηκε πίσω στο σκορ καταφέρνοντας να ισοφαρίσει με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ εμφάνισε και πάλι το γνωστό καλό της πρόσωπο στο παρκέ, κυρίως από τα μισά της τρίτης περιόδου όπου με τους Σάκοτα, Θίοντορ και Τζέιμς να πλαισιώνουν εξαιρετικά τον Ματσιούλις κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 70-81.

Τα δεκάλεπτα:18-24, 41-41, 58-63, 70-81.

Χολαργός (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 6, Τάλτον 7 (1), Οκερεαφόρ 2, Καλαϊτζάκης, Φιτζπάτρικ 15 (3), Σπυριδωνίδης, Καμπερίδης 1, Κώττας, Λοβ 14 (1), Χόκινς 8 (1), Γιάνκοβιτς 17 (3), Ραλλάτος.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 9, Σάκοτα 11, Τσαλμπούρης 6, Ματσιούλις 16 (2), Λαρεντζάκης 3, ΜωραΪτης, Γκρίφιν 9 (1), Θίοντορ 13 (3), Σαντ Ρος 5 (1), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος, Χάντερ 9.