Σάββατο 2 Μαρτίου 2019

Ε, όχι και ντέρμπι… 83-62 η Βασίλισσα τον Προμηθέα

Η μεγάλη ΑΕΚ του Λούκα Μπάνκι όχι μόνο νίκησε τον αξιόμαχο Προμηθέα με 83-62 αλλά υπερκάλυψε τη διαφορά της ήττας της στον αγώνα του πρώτου γύρου στην Πάτρα όπου είχε χάσει με 79-69 και διαφορά 10 πόντων, αφού η σημερινή νίκη που πήρε ήταν με διαφορά 21 πόντων. Έτσι τώρα η Βασίλισσα έγινε το απόλυτο φαβορί για την κατάληψη της δεύτερης θέσης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, μετά και την τιμωρία αφαίρεσης βαθμών από τον Ολυμπιακό.

Μεγάλοι διακριθέντες στην αποψινή βραδιά οι Ματσιούλις, Τζέιμς, Γκρίφιν και Λαρεντζάκης, που ήταν φοβεροί στο πρώτο ημίχρονο και χάρισαν στην ΑΕΚ μια διαφορά ασφαλείας. Τρομερή απόδοση και από τον Σαντ Ρος με την καταπληκτική άμυνα που έπαιξε και με τα κλεψίματά του αλλά και με τα σουτ που έβαλε δίνοντας διαρκώς ώθηση στην ομάδα. Πολύ καλός για μία ακόμα φορά και ο Χάντερ.

Και στο δεύτερο ημίχρονο οι Τζέιμς και Ματσιούλις δέσποζαν στο παρκέ, αυτή τη φορά με η συμπαράσταση και του εξαιρετικού Θίοντορ με αποτέλεσμα να διαλύσουν αγωνιστικά τον Προμηθέα, να καλύψουν τη διαφορά του πρώτου αγώνα και να πάρουν μία ακόμα νίκη προσφέροντας υπέροχο θέαμα στον κόσμο της ΑΕΚ που έδωσε βροντερό παρών και αποθέωσε τους παγκόσμιους πρωταθλητές.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 42-28, 61-53, 83-62.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 15 (1), Σάκοτα 2, Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 18 (3), Λαρεντζάκης 9 (1), Μωραϊτης, Γκρίφιν 13 (2), Θίοντορ 7(1), Σαντ Ρος 8 (2), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος, Χάντερ 11.

Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 4, Λίποβι 3(1), Γκίκας 5(1), Τσαϊρέλης 11, Γερομιχαλός 2, Κασελάκης 7(1), Σαλούστρος 5 (1), Κατσίβελης, Μέιερ 1, Μπράουν 9 (1),Έλις 10, Πάρκς 5.