Σάββατο 11 Μαρτίου 2017

Η ΑΕΚ της Καρδιάς πέρασε με περίπατο από τη Νέα Ερυθραία κερδίζοντας με 0-3 τον Πανερυθραϊκό

H ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας, πήρε μια μεγάλη νίκη εκτός έδρας επί του Πανερυθραϊκού με 0-3 μέσα στη Νέα Ερυθραία και διατηρήθηκε εντός στόχου που δεν είναι άλλος από την 3η θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε μοιρασμένο με τον Πανερυθραϊκό να προηγείται με διαφορά 3 πόντων και σκορ 5-2. Η ΑΕΚ στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή της και ξέφυγε στο σκορ με 6-11 ενώ το έφτασε σε διαφορά ασφαλείας 7 πόντων φέρνοντάς το στο 7-14, πράγμα που την οδήγησε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με σκορ 18-25 σετ.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Αντώνη Παπαδόπουλου συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας το σκορ στο 9-17 και ενώ ο Πανερυθραϊκός δεν έβρισκε λύσεις η ΑΕΚ έκανε το 0-2 στα σετ με σκορ 17-25.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο σφιχτά κρατώντας χαμηλά το σκορ που έφτασε το 12-13 υπέρ της ΑΕΚ, όμως η Ένωση δεν σκόπευε να αφήσει την ανωτερότητά της να τεθεί υπό αμφισβήτηση και με ευκολία έφτασε στο 0-3 στα σετ με σκορ 17-25 που την έχρισε τελική νικήτρια του ματς.

Τα σετ: 18-25, 17-25, 17-25.