Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2019

Οι μάγκες του χάντμπολ της ΑΕΚ σκόρπισαν τον Άρη Νικαίας με 32-17

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επικράτησε με 32-17 του Άρη Νικαίας στην αίθουσα "Γ. Κασιμάτης" του ΟΑΚΑ, για την 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Handball Premier, παίρνοντας 2 πολύτιμους για τη συνέχεια της κούρσας του πρωταθλήματος βαθμούς.

Η ΑΕΚ έδειξε από την αρχή τα δόντια της χωρίς να αφήσει το παραμικρό περιθώριο στον Άρη Νίκαιας να αντιδράσει. Με εξαιρετική άμυνα και επίθεση έχτισε νωρίς-νωρίς διαφορά ασφαλείας και την διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ο Άρης έκανε κάποιες προσπάθειες να αντιδράσει αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού ήταν αποφασισμένοι να καθαρίσουν χωρίς να ζοριστούν το συγκεκριμένο παιχνίδι. Έτσι η ΑΕΚ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 17-8.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε ιδιαίτερα κάτι στον αγωνιστικό προσανατολισμό και στη φιλοσοφία της ΑΕΚ. Έφτανε εύκολα στο γκολ ενώ αμυντικά δεν επέτρεπε στον αντίπαλό της να αναπνεύσει. Ο χρόνος κύλησε γρήγορα και οι μάγκες έφτασαν εύκολα στην τελική επικράτηση με 32-17.

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 9-4, 11-6, 15-6, 15-7, 17-8 (ημίχρονο) 21-8, 22-10, 25-11, 28-12, 20-14, 32-17.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 3, Ζαμπούνης 4, Συγγάρης 2, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 4, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου 5, Δομπρής, Μυλωνάς 5, Νταρσουλάντ 1, Παλεβίτσιους 1, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 2, Μπαλάσκας 1.

Άρης Νίκαιας (Μελετάκος): Λαδάκης 1, Αθανασίου, Ασβεστάς 3, Μελετακος Γ. 1, Γρηγοράκης 4, Μουλιάτος, Μελετάκος Δ. 5, Παπαδημητρίου, Καμπουράκης, Ταβλαρίδης, Χαρμπής 2, Μιμίκος 1,  Βίδρας, Παπαδόπουλος, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.