Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2019

Εύκολα η Βασίλισσα νίκησε με 94-79 τον Κολοσσό

Πολύ καλή η Βασίλισσα με Θίοντορ και Τζέιμς να ντεμπουτάρουν πήρε τη νίκη απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου με 94-79. Σε μια συγκινησιακά φορτισμένη ατμόσφαιρα λόγω της ιδιαιτερότητας της εμφάνισης του Δημήτρη Μαυροειδή για πρώτη φορά ως αντιπάλου, τον οποίο η ΑΕΚ τίμησε βραβεύοντάς τον πριν από την έναρξη του ματς, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι ήταν πολύ εύστοχοι από την γραμμή του τρίποντου πετυχαίνοντας 9/15 μόνο στο πρώτο ημίχρονο, πήραν τον έλεγχο του ματς από νωρίς, και έφτασαν την διαφορά μέχρι και το +22, με τους Γκρίφιν και Τσαλμπούρη να οργιάζουν.

Η ΑΕΚ δεν πάτησε φρένο ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, απλώς είχε μεγαλύτερο πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Ο Θίοντορ που χρησιμοποίησε το πρώτο ημίχρονο σαν διάστημα προσαρμογής, στο δεύτερο ήταν από τους καλύτερους παίκτες της πετυχαίνοντας 11 πόντους, ενώ ο Τσαλμπούρης έκανε το καλύτερο ίσως παιχνίδι του με την ΑΕΚ και εκτός από την πολύ καλή του απόδοση αναδείχτηκε και πρώτος σκόρερ της Ένωσης με 15 πόντους. Στα αξιοσημείωτα του ματς ότι σκόραραν όλοι οι παίκτες της ΑΕΚ πλην του Μωραΐτη που ενώ του δόθηκε η ευκαιρία να σκοράρει κι αυτός στο τέλος, αστόχησε στις βολές.

Τα δεκάλεπτα:27-18, 51-38, 70-56, 94-79.

ΑΕΚ: Τζέιμς 6, Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 11, Τσαλμπούρης 15(2), Ματσιούλις 7(1), Λαρεντζάκης 11(2), Μωραΐτης, Γκρίφιν 11(1), Θίοντορ 11(1), Σαντ-Ρος 3(1), Γιαννόπουλος 6(2), Χάντερ 9.

Κολοσσός Ρόδου: Μπρόουνινγκ 23(1), Κάρτερ 3, Δημάκος 10(1), Ντιγκς 5, Μπιλλής, Αγγελάκος, Γεωργάκης, Τσούπκοβιτς 15(1), Μαυροειδής 14, Παπαδάκης 2, Πίνκστον 7.