Τετάρτη 16 Ιανουαρίου 2019

Η ΑΕΚ Futsal νίκησε με 3-4 εκτός έδρας τον Δούκα στο ντέρμπι κορυφής και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ με 3-4, μέσα στο Δαΐς, στο ντέρμπι με τον Δούκα για την 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Futsal Super League, που την οδήγησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τον Παναθηναϊκό.

Η Ένωση αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, ανέβασε σταδιακά την απόδοσή της και ισοφάρισε σε 2-2 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο και πήρε προβάδισμα με 2-3, ο Δούκας όμως δεν τα παράτησε και ισοφάρισε σε 3-3, με την ομάδα του Γιάννη Ζιάβα να πετυχαίνει ένα σημαντικό γκολ λίγο πριν το τέλος του ματς. Το 3-4 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με την ΑΕΚ να παίρνει ένα σημαντικό διπλό.

Στη συνέχεια του πρωταθλήματος την ΑΕΚ την περιμένει ένα ακόμα ντέρμπι με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό το ερχόμενο Σάββατο 19/01 στις 22:00.

Τα γκολ της ΑΕΚ σημείωσαν οι: Θανασάι (2), Μάνος και Δελλαπόρτας.