Σάββατο 22 Δεκεμβρίου 2018

Σαρωτικοί οι μάγκες του χάντμπολ της ΑΕΚ καθάρισαν τον Φίλιππο Βέροιας με 38-22

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 38-22 του Φίλιππου Βέροιας, στο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Handball Premier και πήρε ένα σημαντικό δίποντο στην αυλαία του πρώτου γύρου της διοργάνωσης.

Ο Φίλιππος αιφνιδίασε την ΑΕΚ και προηγήθηκε με 0-3. Η Ένωση προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της και αφού αρχικά ισοφάρισε σε 6-6 πήρε και ένα ισχνό προβάδισμα με 8-7. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Νίκου Γραμματικού ανέβασε την απόδοσή της στην επιθετική λειτουργία της και με καλές άμυνες κατάφερε να ξεφύγει με 12-8. Οι "κιτρινόμαυροι" μπλόκαραν την ομάδα της Βέροιας και πήραν μια διαφορά ασφαλείας φτάνοντας το σκορ στο 15-9, την οποία ανέβασαν στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να μπουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 18-9.

Στην επανάληψη η Ένωση μπήκε ακόμα πιο δυναμικά και σε κάθε ευκαιρία έβρισκε τον δρόμο προς τα δίχτυα περιορίζοντας ταυτόχρονα τις κινήσεις του Φίλιππου, ανεβάζοντας έτσι το σκορ στο 23-9. Χαρακτηριστικό είναι πως σε 20 λεπτά η ομάδα της Βέροιας είχε πετύχει ένα μόλις γκολ! Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το τέμπο των "κιτρινόμαυρων", οι οποίοι διατήρησαν τον καλό ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και εκτόξευσαν τη διαφορά στο 33-13. Με τον ίδιο ακατάπαυστο ρυθμό συνέχισε ο Δικέφαλος και πήρε την τελική σπουδαία νίκη με 38-22.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 4-6, 8-7, 11-8, 15-9, 18-9 (ημίχρονο), 23-9, 26-13, 30-13, 34-15, 37-19, 38-22.