Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου 2018

Άνετη πρόκριση στους 4 του κυπέλλου για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που κέρδισε τον Δούκα με 28-22

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επικράτησε του Δούκα με 28-22 για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας στο ΟΑΚΑ και πήρε σχετικά εύκολα το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες τον νικητή του ζευγαριού Ιωνικός Ν.Φ.-Διομήδης Άργους.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε γρήγορα προβάδισμα με 2-0. Ο Δούκας από την μεριά του μείωσε σε 3-2, αλλά η ΑΕΚ έβρισκε πάντα τον τρόπο να απαντήσει κρατώντας τη διαφορά των 2 γκολ και φτάνοντας έτσι στο 7-5. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού αύξησε λίγο τη διαφορά κάνοντας το σκορ 11-8 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 13-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της και μαζί και τη διαφορά στο σκορ φτάνοντας στο 20-14. Ο Δούκας προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η ΑΕΚ δεν καταλάβαινε τίποτα και πήρε στο τέλος μια εύκολη νίκη με 28-22 και μαζί και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-4, 8-6, 9-7, 11-8, 13-10 (ημίχρονο), 18-11. 19-14, 22-15, 24-18, 27-21, 28-22.