Σάββατο 29 Αυγούστου 2015

Πρώτη απώλεια βαθμών για την ΑΕΚ 0-0 με την Ξάνθη

Πρώτο εκτός έδρας ματς για την ΑΕΚ φέτος στην Super League απέναντι στην Ξάνθη, η οποία στην πρεμιέρα πήρε σπουδαία ισοπαλία από τον ΠΑΟΚ με 0-0 μέσα στην Τούμπα.

Ένταση έξω από το γήπεδο της Ξάνθης, με την Αστυνομία να κάνει χρήση δακρυγόνων!

Εκτός αποστολής άφησε ο Τραϊανός Δέλλας τους Μάνταλο, Ανδρεόπουλο και Βασιλαντωνόπουλο.

Η μόνη αλλαγή στη σύνθεση της ΑΕΚ σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ εναντίον του Πλατανιά είναι ο Μπαρμπόσα αντί του τραυματία Τζιμπούρ. Ο Πορτογάλος θα παίξει αριστερά και ο Αραβίδης θα περάσει κλασσικό φορ, στη θέση του Τζιμπούρ, στο γνωστό σύστημα του 4-2-3-1.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Σοϊλέδης, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Γιόχανσον, Σιμόες, Πλατέλλας, Βάργκας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης.

Στον πάγκο της ΑΕΚ: Ανέστης, Γροντής, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Ανάκογλου, Μπουονανότε, Κρισάντους.

Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Τσενάμο, Μπέρτος, Ουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Ερέα, Φλίσκας, Καπετάνος, Καρυπίδης, Ντιμίτροφ.

Στον πάγκο της Ξάνθης: Γκαραβέλης, Μπαξεβανίδης, Τριάδης, Παπαστεριανός, Ορφανίδης, Λισγάρας, Ράνος.

Διαιτητής: Κύζας (Δράμας), Βοηθοί: Γεωργιάδης (Κοζάνης), Σίπκας (Πέλλας), 4ος: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).

2.000 περίπου οπαδοί της ΑΕΚ βρίσκονται στο πέταλο, οι οποίοι μάλιστα συγκρούστηκαν έξω από το γήπεδο με δυνάμεις των ΜΑΤ που έκαναν χρήση δακρυγόνων.

1' Η ΑΕΚ στην σέντρα του ματς.

H AEK ξεκινά με τον Γκάλο δεξιά στην άμυνα, τον Σοϊλέδη αριστερά, τον Τζανετόπουλο στο κέντρο της άμυνας με τον Κολοβέτσιο, τον Γιόχανσον με τον Σιμόες στον άξονα, τον Πλατέλλα δεξιά στην επίθεση, τον Μπαρμπόσα αριστερά και τον Βάργκας πίσω από τον Αραβίδη σε 4-2-3-1.

6' Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Μετά από φάουλ, ο Καρυπίδης πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Η Ξάνθη πιέζει ψηλά την ΑΕΚ και δεν την αφήνει να κυκλοφορήσει την μπάλα άνετα.

11' Κίτρινη στον Καπετάνο για φάουλ στον Σοϊλέδη.

12' Ωραία ενέργεια του Πλατέλλα που πέρασε τρεις παίκτες από πλάγια και δεξιά και ανατράπηκε από τον Γουάλας κερδίζοντας το φάουλ, χωρίς όμως να δοθεί κάρτα στον παίκτη της Ξάνθης.

14' Κίτρινη κάρτα στον Τζανετόπουλο για φάουλ.

Η δεξιά πλευρά της ΑΕΚ με Γκάλο και Πλατέλλα δουλεύει άψογα, σε αντίθεση με την αριστερή των Σοϊλέδη και Μπαρμπόσα.

Ο διαιτητής με εύκολα φάουλ που σφυρίζει σε βάρος της ΑΕΚ ανεβάζει έντεχνα την Ξάνθη συνεχώς προς την περιοχή της Ένωσης. Παλιά δοκιμασμένη συνταγή των κορακιών.

20' Ωραία κάθετη μπαλιά του Αραβίδη στον Βάργκας, παραλίγο να τον βγάλει τετ α τετ με τον Τσενάμο.

22' Σουτ του Πλατέλλα έξω από την περιοχή άουτ η μπάλα, αφού πρώτα χτύπησε και στην πλάτη του Αραβίδη.

25' Κίτρινη στον Βασιλακάκη, για φάουλ.

28' Η Ξάνθη είναι πιο γρήγορη στις αντεπιθέσεις και από μια τέτοια κερδίζει κόρνερ το οποίο περνάει ανεκμετάλλευτο.

31' Σύγχυση προς στιγμήν στην άμυνα της ΑΕΚ με τον Ντιμιτρόφ να φτάνει τετ α τετ με τον Μπαρόχα αλλά να χάνει την ισορροπία του και ευτυχώς ο κίνδυνος απομακρύνεται.

Σημάδια αποδιοργάνωσης έχουν κάνει την εμφάνισή τους στον τρόπο παιχνιδιού της ΑΕΚ.

Πάντως διατηρεί τη κατοχή της μπάλας η ΑΕΚ 40-60%.

37' Σέντρα του Γκάλο στο δεύτερο δοκάρι, πέρασε η μπάλα από τον Τσενάμο ο Βάργκας από πολύ δύσκολη θέση κι ενώ βρήκε λίγο τη μπάλα ο τερματοφύλακας της Ξάνθης δεν κατάφερε να απειλήσει.

42' Τραυματισμός του Σιμόες από βίαιο πέσιμο στο τερέν, διακόπτεται το παιχνίδι αλλά ευτυχώς δέχεται τις πρώτες βοήθειες και συνεχίζει.

Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις.

45' Μακρινό σουτ του Ερέα η μπάλα φεύγει άουτ.

45+1' λήξη του πρώτου ημιχρόνου με σκορ 0-0.

Τίποτα το ιδιαίτερο στο πρώτο ημίχρονο εκτός από μια ανούσια υπεροχή της ΑΕΚ.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη, ο Παπαστεργιανός στη θέση του Ντιμιτρόφ.

53' Ο Γκάλο σεντράρει από δεξιά στο σημείο του πέναλτι, αλλά Αραβίδης και Βάργκας είχαν κάνει κίνηση στο δοκάρι!

55' Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη, βγαίνει ο Ερέα και μπαίνει ο Μπαξεβανίδης.

57' Κίτρινη κάρτα στον Βάργκας.

58' Σέντρα-σουτ του Μπέρτου από μακριά, η μπάλα πήρε πορεία προς το τέρμα και την έδιωξε με τα δάχτυλα ο Μπαρόχα, αλλά ο διαιτητής έδειξε άουτ, όμως ο Μπαρόχα έχει χτυπήσει στο δοκάρι. Ευτυχώς ο παίκτης της ΑΕΚ σηκώθηκε και συνεχίζει.

60' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ! Σέντραρε από αριστερά ο Μπαρμπόσα, ο Τσενάμο λίγο πριν την στείλει στα δίχτυα ο Βάργκας απομάκρυνε!

Έχουμε διακοπή στο ματς για ρήψη αντικειμένων από τους φιλάθλους της ΑΕΚ. Γίνονται συστάσεις από τα μεγάφωνα.

69' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κρισάντους στην θέση του Βάργκας. Πάει στην θέση του σέντερ φορ, με τον Αραβίδη αριστερά, τον Μπαρμπόσα δεξιά και τον Πλατέλλα πίσω από τον Κρισάντους.

79' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ανάκογλου στην θέση του Μπαρμπόσα.

80' Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Ράνο να παίρνει τη θέση του Καπετάνου.

82' Κίτρινη κάρτα σε Μπέρτο και Αραβίδη για αψιμαχία.

Ο Πλατέλλας ξαναγύρισε στα άκρα με τον Ανάκογλου να περνάει στον άξονα.

84' Σέντρα του Σοϊλέδη, κεφαλιά στο 2ο δοκάρι ο Κρισάντους, δεν είχε όμως δύναμη η κεφαλιά και ο Τσενάμο μπλόκαρε!

Από τρεις τελικές για την κάθε ομάδα.

87' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ με τον Μπουονανότε στη θέση του Αραβίδη.

88' Καθαρό φάουλ έξω από την περιοχή στον Μπουονανότε, δεν σφυρίζεται από τον διαιτητή.

89' O Mπαξεβανίδης κάνει σκληρό φάουλ στον Ανάκογλου και παίρνει κίτρινη.

89' Κίτρινη κάρτα και στον Σοϊλέδη για διαμαρτυρία.

Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

93' Κίτρινη κάρτα στον Ανάκογλου.

Τέλος αγώνα στα Πηγάδια, Ξάνθη και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0...