Σάββατο 19 Δεκεμβρίου 2015

Εύκολα κι απλά η βασίλισσα καθάρισε το Ρέθυμνο με 86-70

Η ΑΕΚ νίκησε εύκολα το Ρέθυμνο στο ΟΑΚΑ με 86-70, πετυχαίνοντας την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα. Με τον Κούπερ σε μεγάλα κέφια η βασίλισσα πρόσφερε θέαμα στους οπαδούς της παίζοντας απλό και ουσιαστικό μπάσκετ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στο ματς αφήνοντας πίσω της τις μέχρι τώρα άσχημες εκκινήσεις και μόλις στο 3' προηγήθηκε με 10-3, με τους πόντους να προέρχονται από τέσσερις διαφορετικούς παίκτες. Με το που πάτησε παρκέ ο Μαυροειδής πέτυχε 7 πόντους σε 2' και το σκορ εκτοξεύτηκε σε 21-7 στο 8' και ενώ ο Κούπερ είχε στο ενεργητικό του ήδη 5 ασίστ. Στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου μπήκε στην πεντάδα ο Σάκοτα κάτω από τις επευφημίες του κόσμου και η περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ να προηγείται με 23-11.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να αυξήσει τη διαφορά, πετυχαίνοντας μάλιστα ένα σερί 9-0 που έφερε το σκορ στο 30-11, στο 13'. Η διαφορά ανέβηκε και στους 20 πόντους με το σκορ να πηγαίνει στο 33-13 με τρίποντο του Καλαμπόκη, αλλά οι Κρητικοί αντέδρασαν μειώνοντας στους 11 πόντους και φέρνοντας το σκορ στο 40-29, στο 19'. Το ημίχρονο τελείωσε με την ΑΕΚ να προηγείται με 17 πόντους και το σκορ να γίνεται 49-32, με αξιοσημείωτο ότι και οι 11 παίκτες που είχαν χρησιμοποιηθεί μέχρι εκείνο το σημείο να έχουν σκοράρει!

Στην τρίτη περίοδο, η βασίλισσα μπήκε πιο χαλαρά και στο 14' η διαφορά είχε κατέβει στους 12 πόντους με σκορ 54-42. Με 8 πόντους σε 2,5' τα πράγματα πήραν πάλι το δρόμο τους με τον Μαυροκεφαλίδη να έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του και το σκορ να φτάνει στο 62-44. Η λήξη της περιόδου έφερε την ΑΕΚ προηγούμενη με 17 πόντους διαφορά και το σκορ να γίνεται 69-52, ενώ ο Κούπερ είχε φτάσει τις 10 ασίστ.

Στην τέταρτη περίοδο πάλι δεν ξεκίνησε καλά η Ένωση και το Ρέθυμνο το εκμεταλλεύτηκε μειώνοντας στους 11 πόντους και φέρνοντας το σκορ στο 77-66 στο 35'. Σημαντικό ρόλο στο κενό αυτό διάστημα έπαιξε και η απόσυρση του Κούπερ στον πάγκο για να πάρει ανάσες. Η ΑΕΚ, εντούτοις πρόσεξε περισσότερο την άμυνά της και ξαναέφερε τη διαφορά στους +18 κάνοντας το σκορ 86-68 με 5 συνεχόμενους πόντους του Καλαμπόκη, για να μειώσει το Ρέθυμνο στο τελικό 86-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 49-32, 69-52, 86-70.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Άρμστεντ 5, Κούπερ 4 (6 ριμπ., 11 ασίστ), Παπαντωνίου 5, Σάκοτα 2, Μιλόσεβιτς 10, Μαυροκεφαλίδης 19 (8 ριμπ., 4 ασίστ), Κάρτερ 10, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 3, Καλαμπόκης 11 (6 ριμπ.), Μαυροειδής 15.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 25, Σχίζας, Μάντεν 4, Γιαννόπουλος 3, Τσακαλέρης, Χάροου 17, Στόουν 10, Κάρτερ 11, Ματαλών.