Τετάρτη 2 Δεκεμβρίου 2015

Η ΑΕΚ αδίκησε τον εαυτό της χάνοντας από τη Νίζνι με 86-79

Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψει κανείς αυτό που έγινε χτες στη Ρωσία. Η ΑΕΚ πλέον κινδυνεύει να χαρακτηριστεί ως η πιο αλλοπρόσαλλη ομάδα του ευρωπαϊκού μπάσκετ, αν και γενικά ο όμιλος της ΑΕΚ θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι ο πιο αλλοπρόσαλλος. Τη μία χάνει η Γαλατά που κέρδιζε τους πάντες, την άλλη χάνει η Χάποελ που κέρδισε την Γαλατά, η ΑΕΚ κερδίζει στα δύσκολα και χάνει στα εύκολα, ομάδες που θεωρήθηκαν τελειωμένες κερδίζουν εκτός έδρας πιο δυνατούς αντιπάλους. Μιλάμε για μύλο κανονικό από τον οποίο κανείς δεν ξέρει ποιος θα βγει ζωντανός και θα καταφέρει να περάσει στην επόμενη φάση. Επειδή όμως εμάς μας ενδιαφέρει μόνο η ομάδα μας, ας εστιάσουμε πάνω της. Η ΑΕΚ είναι σαφώς πολύ πιο δυνατή από πέρυσι κι αυτό οφείλεται στον Μάκη Αγγελόπουλο που την έχει ενισχύσει όσο κανείς δεν περίμενε κάνοντας μεγάλη οικονομική υπέρβαση. Από την άλλη η ΑΕΚ είναι πολύ πιο απρόβλεπτη και ικανή για το καλύτερο ή και για το χειρότερο κι αυτό οφείλεται αποκλειστικά στον Ντράγκαν Σάκοτα. Πότε παρουσιάζεται χάλια στην πρώτη περίοδο και μετά ανεβάζει στροφές και κερδίζει τα ματς φτάνοντας στην ανατροπή και πότε συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο, όπως έγινε χτες. Η ΑΕΚ χτες στο Νόβγκοροντ, προηγήθηκε σταθερά μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου και ξαφνικά κατέρρευσε γνωρίζοντας την ήττα από τη Νίζνι με 86-79. Η ΑΕΚ, αν και χωρίς τον Μαυροκεφαλίδη που ήταν τραυματίας και δεν έπαιξε, χωρίς τον Ουόρεν που έφυγε την προηγούμενη εβδομάδα, χωρίς τον Κούπερ που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής και χρησιμοποιώντας μόνον 9 παίκτες, έπαιξε φανταστικά στο πρώτο ημίχρονο έχοντας τον Μαυροειδή σε μεγάλη μέρα να αντικαθιστά επάξια τον Μαυροκεφαλίδη πετυχαίνοντας 26 πόντους και μαζεύοντας 10 ριμπάουντ, αλλά και τον Χέρστον με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, κατέρρευσε όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο αφού πέραν αυτών των δύο παικτών οι υπόλοιποι υπήρξαν κατώτεροι των απαιτήσεων της ομάδας και ο προπονητής έκανε πολλά λάθη στη διαχείριση του υλικού.

Η Νίζνι προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο δίλεπτο, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με ένα σερί 0-10, που έκανε το σκορ 13-19 και τους Μαυροειδή - Κατσίβελη να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση. Ο πρώτος διέλυσε την αντίπαλη άμυνα με 11 πόντους, παίζοντας το πικ εν ρολ με τον Χέρστον και ο δεύτερος πετυχαίνοντας 5 πόντους και δίνοντας 4 ασίστ. Από κοντά και ο Μιλόσεβιτς με 2/2 τρίποντα και με την ΑΕΚ να τελειώνει την πρώτη περίοδο στο +6 με 19-25.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ έκανε το 19-31 στο 12' κάνοντας νέο σερί 0-10, ενώ ο Παπαντωνίου στο 13' έκανε το 23-34. Ένα λεπτό αργότερα, η διαφορά είχε πέσει στους 7 και το σκορ στο 29-36. Η είσοδος του Σαρικόπουλου έδωσε νέα πνοή σε επίθεση και άμυνα και ο Καλαμπόκης έκανε το 29-40 στο 15'. Οι Ρώσοι μείωσαν εκ νέου σε 34-40, αλλά στο 18' η ΑΕΚ έκανε το 36-46 με τρίποντο του Σάκοτα. Το τέλος ενός εξαιρετικού για τη βασίλισσα πρώτου ημιχρόνου τη βρήκε στο +8 με το σκορ στο 44-52.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η ΑΕΚ με ένα σύντομο 0-4 (Χέρστον-Μαυροειδής) έκανε το 44-56. Η Νίζνι απάντησε με δικό της 6-0, κάνοντας το 50-56 στο 24', ενώ πλησίασε και στους 2 πόντους με 55-57 στο 27' με την Ένωση να πληρώνει την αστοχία της. Στο 28' η Νίζνι προσπέρασε με 60-59. Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 63-63, με την ΑΕΚ να πετυχαίνει δύο καλάθια στο τέλος με τον Χέρστον.

Μέσα στα πρώτα 4' της τέταρτης περιόδου οι Ρώσοι, εκμεταλλευόμενοι τα αλλεπάλληλα λάθη της ΑΕΚ, βρέθηκαν στο +7 φτάνοντας το σκορ στο 74-67. Με καλάθι του Μαυροειδή, που έφτασε τους 23 πόντους και με 0-7 σερί, η βασίλισσα ισοφάρισε ξανά στο 36' σε 74-74. Ένα σύντομο 5-0 των Ρώσων όμως, που οφείλεται στα τεράστια αμυντικά λάθη των παικτών της ΑΕΚ, ήταν αρκετό για να ανοίξουν τη διαφορά με τον Ραντ να καθαρίζει το ματς στο 38' ανεβάζοντας το σκορ στο 81-76, για να φτάσουν στο τελικό 86-79 που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική εικόνα του ματς.

Δεκάλεπτα: 19-25, 44-52, 63-63, 86-79.

Νίζνι (Μπαγκάτσκις): Ραντ 21 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Ζαριάζκο, Ίβλεφ 9, Αντόνοφ 11, Μαχάλμπασιτς 8, Χβοστόφ 5 (10 ασίστ), Μπέρζινς 12 (13 ριμπ.), Στρέμπκοφ 15 (4 ασίστ), Κιρντιάτσκιν 5.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 3, Σάκοτα 10, Χέρστον 15 (7 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 10, Κάρτερ 2, Σαρικόπουλος 3, Κατσίβελης 5 (6 ασίστ), Καλαμπόκης 5, Μαυροειδής 26 (10 ριμπ.).