Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2019

Πρεμιέρα με εκτός έδρας νίκη 1-3 για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ επί της Λαμίας

Με το δεξί μπήκε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ στο Πρωτάθλημα της Pre League, αφού επικράτησε με 1-3 σετ της Λαμίας στο κλειστό γήπεδο του Χαλκιουπόλειου για την 1η αγωνιστική της Pre League γυναικών.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλε τον ρυθμό της σε μπλοκ και υποδοχή, με αποτέλεσμα η Λαμία να μην μπορεί να ακολουθήσει. Έτσι, τα κορίτσια της Ένωσης συνέχισαν να δείχνουν καλή αγωνιστική εικόνα και παρέμειναν σε θέση οδηγού (11-17). Οι "κιτρινόμαυρες" δεν έχασαν τη διαφορά που έχτισαν (15-23) και έτσι έφτασαν στο 0-1 στα σετ (16-25).

Στο δεύτερο σετ η Λαμία ανέβασε την απόδοσή της και πήρε από νωρίς μια διαφορά (6-4), η οποία στη συνέχεια αυξήθηκε, λόγω κάποιων λαθών της ΑΕΚ (18-14). Έτσι, αφού δεν άλλαξε κάτι (22-18), μοιραία ήρθε το 1-1 στα σετ (25-18).

Η Ένωση μπήκε δυνατά στο τρίτο σετ και κατάφερε από το ξεκίνημα να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας, η οποία σταδιακά αυξήθηκε (6-13). Τα κορίτσια της ΑΕΚ δεν έδωσαν δικαιώματα και έτσι ξέφυγαν ακόμα και στο +10 (9-19), με αποτέλεσμα να φτάσουν να πάρουν και πάλι προβάδισμα στα σετ με 1-2 (13-25).

Η ομάδα του Μανώλη Αποστολογιωργάκη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό (10-12) και παρά το γεγονός πως η Λαμία προσπάθησε να αντιδράσει και ισοφάρισε (18-18), με την ΑΕΚ όμως να αντιδράει και να ξεφεύγει στο σκορ (19-21), φτάνοντας τελικά στο 1-3 σετ (21-25).

Τα σετ: 16-25, 25-18, 13-25, 21-25.