Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2019

Η ΑΕΚ αυτή τη φορά ήταν του ύψους και νίκησε την Αντβέρπ με 62-51

Μια απίστευτα μεταμορφωμένη ΑΕΚ, παίζοντας τρομερή άμυνα, κέρδισε απόψε στο ΟΑΚΑ την Αντβέρπ με 62-51 στον αγώνα της 3ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του Basketball Champions League.

Το ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ιδιαίτερα στον τομέα του θεάματος, κι αυτό που κρατάμε είναι η νίκη και η ηρεμία που εξαγόρασε η ομάδα μετά τις τελευταίες απανωτές ήττες στο πρωτάθλημα και στην Ευρώπη από την Χάποελ.

Η άμυνα ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά και έδωσε τη νίκη και σ' αυτό συντέλεσε η επιστροφή του Μάρκους Σλότερ που έκανε πολύ καλή εμφάνιση, ειδικά στα αμυντικά του καθήκοντα.

Η ΑΕΚ τώρα έχει 2 νίκες και 1 ήττα τον όμιλό της και στοχεύει πάντα στο κυνήγι της πρώτης θέσης του ομίλου.

Πρώτος σκόρερ για τη Βασίλισσα ήταν ο Κέντρικ Ρέι με 18 πόντους και ακολούθησε ο Κιθ Λάνγκφορντ με 16 πόντους. Αξιοσημείωτο είναι ότι η Ένωση δέχθηκε μόλις 15 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις 3 στην 3η περίοδο!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με τον Γκίκα στον άσο, τον Λάνγκφορντ ως σούτινγκ γκαρντ, τον Σαντ-Ρος σε θέση σμολ φόργουορντ, τον Χρυσικόπουλο τεσσάρι και τον Μαυροειδή σέντερ.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 33-36, 47-39, 62-51.

Διαιτητές: Κόντε-Μάριτσιτς-Μπισουέλ.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέι 18 (2), Τολιόπουλος, Λάνγκφορντ 16, Ματσιούλις 2, Κακλαμανάκης 3, Χρυσικόπουλος 4, Γκίκας 4, Μαυροειδής 5, Σαντ-Ρος 8, Σλότερ 2.

Αντβέρπ Τζάιαντς (Κριστόφ Μπεγκίν): Κλάσεν 2, Βανβάιν 5 (1), Σάντερς 4, Μπλάιγενμπεργκ 5 (1), Ροζιέρ 2, Κεστελότ 2, Ντουντζίνσκι 20 (3), Φαγιέ 9, Ντονκόρ 2, Ρούπνικ.