Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018

Κέρδισε και τον Δούκα η ΑΕΚ στο χάντμπολ με 21-28 και καλπάζει

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ νίκησε με άνεση τον Δούκα με 21-28 στο Καματερό για την 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Handball Premier και κατέκτησε δυο πολύτιμους βαθμούς σε ένα κρίσιμο παιχνίδι, στην προσπάθειά της να τερματίσει όσο πιο ψηλά μπορεί στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο Δούκας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 3-2. Η ΑΕΚ αντέδρασε, ισοφάρισε και προηγήθηκε με 4-7, αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά φτάνοντας στο 4-8 και στο 5-10, για να πάει στα αποδυτήρια έχοντας ανοίξει την ψαλίδα στο +6 και προηγούμενη με σκορ 9-15.

Ο Δούκας και πάλι με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου προσπάθησε να αντιδράσει και πέτυχε να μειώσει τη διαφορά στο +3 κάνοντας το σκορ 18-21. Παρά την πίεση των γηπεδούχων όμως η ΑΕΚ κατάφερε να ελέγχει το σκορ διατηρώντας μια διαφορά ασφαλείας, αρχικά στο 18-23, που στη συνέχεια αυξήθηκε για να φτάσει στην τελική νίκη με 21-28 που της χάρισε τους δύο πολύτιμους πόντους.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-6, 4-8, 5-11, 6-13, 9-15 (ημίχρονο), 12-17, 13-18, 17-21, 19-24, 20-27, 21-28.

ΑΣΕ Δούκα (Κωστής Μπούνας): Μωραΐτης 1, Τόμπρος 2, Παπαπούλιος, Γκέρτσος, Νομικός, Μπραουδάκης, Αποστολίδης, Μίτροβιτς, Ντούνης 1, Μπάγιος 7, Ζιβούλοβιτς 3, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος, Ζαφειράκης, Κολλύρης, Κεδέρης 6.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος 2, Πέρρος, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 6, Ζαμπούνης, Π. Νικολαΐδης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 6, Δομπρής, Βαμβακάς, Αργυρού 5, Βραζάλιτσα 3, Μυλωνάς 5.

Διαιτητές: Βήττας - Σκλαβενίτης Δίλεπτα: 2-6 Πέναλτι: 1/3-2/4.