Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2018

Έριξε το απόρθητο κάστρο του Ρεθύμνου η Βασίλισσα με 90-95

Τα δεδομένα στην ΑΕΚ δείχνουν να έχουν αλλάξει σημαντικά αν αναλογιστούμε ότι η ομάδα καταφέρνει να φτάνει σε μεγάλες ανατροπές στην τέταρτη περίοδο. Αυτό είναι δείγμα πολλών και καλών εναλλακτικών λύσεων που δίνουν τη δυνατότητα να ξεκουράζονται όλοι οι παίκτες και να είναι ετοιμοπόλεμοι για την τελική επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο των δύσκολων αγώνων. Όσοι περισσότεροι παίκτες χρησιμοποιούνται από τον προπονητή τόσο περισσότερες ανάσες θα υπάρχουν για τις κρίσιμες στιγμές όπου απαιτείται η ετοιμότητα όλων και τόσο μεγαλύτερη φρεσκάδα θα αποπνέει η ομάδα.

Σήμερα η ΑΕΚ έμοιαζε διαφορετική, ειδικά στην τελευταία περίοδο, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Γκριν που πέτυχε 10 πόντους και μοίρασε 13 ασίστ, αλλά και τους Χάρις με 23 πόντους και Μαυροειδή με 18, ενώ ευτύχησε να δει το νέο της απόκτημα, τον Πάντερ, να πραγματοποιεί ένα εξαιρετικό ντεμπούτο με την κιτρινόμαυρη φανέλα πετυχαίνοντας 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Καλός ήταν και ο Σάκοτα που πέτυχε 8 πόντους. Έτσι η ΑΕΚ πέτυχε την πρώτη της νίκη σε κανονική περίοδο μέσα στο Ρέθυμνο από τότε που επέστρεψε στην μεγάλη κατηγορία.

Στην πρώτη περίοδο η ΑΕΚ αιφνιδιάστηκε με αποτέλεσμα το τέλος της να την βρει ηττώμενη με 29-22. Στη δεύτερη περίοδο έδειξε να συνέρχεται και όχι μόνο να ισοφαρίζει αλλά να περνάει και μπροστά στο σκορ, όμως σε μια αντεπίθεση των γηπεδούχων έμεινε ξανά πίσω στο σκορ, για να λήξει το ημίχρονο βρίσκοντας το Ρέθυμνο προηγούμενο με 46-43. Ήταν φανερό ότι, εκτός των άλλων προβλημάτων, το μυαλό των παικτών της ΑΕΚ δεν βρισκόταν στο αποψινό ματς αλλά ταξίδευε ήδη στον τελικό του ερχόμενου Σαββάτου.

Στην τρίτη περίοδο τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο άσχημα για την ΑΕΚ όταν ο Μούντι άρχισε να οργιάζει για λογαριασμό του Ρεθύμνου. Πετυχαίνοντας στη συγκεκριμένη περίοδο 15 προσωπικούς πόντους κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά στους +8 πόντους για τους γηπεδούχους και ευτυχώς για την ΑΕΚ που έβγαλε αντίδραση προς το τέλος του δεκαλέπτου και με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μαυροειδή κατάφερε να περισώσει την κατάσταση κλείνοντας την τρίτη περίοδο ηττώμενη με 69-65.

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ έφερε τούμπα τα πάντα. Πετυχαίνοντας ένα σερί 0-10 πέρασε μπροστά με 74-81 στο 35' και έφτασε και σε διψήφια διαφορά ανεβάζοντας το σκορ στο 76-88 στο 36' έπειτα από ένα τρομερό ξέσπασμα των Χάρις, Γκριν, Μαυροειδή και Πάντερ. Το Ρέθυμνο κατέβαλε τις τελευταίες του προσπάθειες για να κρατηθεί στο παιχνίδι αλλά ο Σάκοτα με δυο βολές και ο Τζέιμς με μια τρίποντη οβίδα έδωσαν τέλος στη σεμνή τελετή.

Δεκάλεπτα: 29-22, 46-43, 69-65, 90-95.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Γκούντγουιν 19 (13 ριμπάουντ), Μούντι 25 (4), Λι 7, Γιαννόπουλος 15 (4), Αρμστεντ 8, Ντάνιελς 2, Κώττας, Χριστοδούλου 5 (1), Στεφανίδης 1, Μόρισον 8 (2). Ομαδικά στατιστικά: 23/44 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 11/15 βολές, 37 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 7 λάθη.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 7, Γκριν 10 (1 τρίποντο, 13 ασίστ), Χάρις 23 (2), Άτιτς, Χάντερ 13, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 8, Βασιλόπουλος 3, Μαυροειδής 18 (10 ριμπάουντ), Καββαδάς 3, Πάντερ 10 (1). Ομαδικά στατιστικά: 28/49 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 37/34 βολές, 35 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 6 λάθη.