Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2018

Με απόφαση θεού και εκτέλεση Σάκοτα η ΑΕΚ κέρδισε 83-81 την Μπάιροϊτ και πέρασε στους 16 του Champions League

Εκείνο που μου αρέσει με την ΑΕΚ, σε όλα τα αθλήματα, είναι που κατά ένα περίεργο τρόπο, καταφέρνει πάντα να φτάνει στο ακατόρθωτο. Λες και κάποια αόρατη δύναμη, ίσως ο ίδιος ο θεός, την παίρνει από το χέρι και την περνάει από τα πιο μυστηριώδη περάσματα και ξαφνικά βρίσκεται στο σωστό σημείο, την κατάλληλη στιγμή και εκεί που κανένας δεν περίμενε να την δει.

Έτσι κι απόψε, όλες οι δυνάμεις του σύμπαντος συνωμότησαν για να γίνουν όλα όπως τα ονειρευόταν η ΑΕΚ προκειμένου νε βρεθεί στους 16 του Champions League. Και βρέθηκε! Η Στρασμπούρ κέρδισε την Μπάνβιτ στην έδρα της, η Βενέτσια κέρδισε την Εστουντιάντες και η ίδια η ΑΕΚ που έχανε με 12 πόντους στην αρχές της τέταρτης περιόδου και με 5 πόντους τρία λεπτά πριν από το τέλος, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με ένα τεράστιο σουτ του Ντούσαν Σάκοτα -που τόσο έλειψε από τα προηγούμενα ματς- μόλις στα 7" πριν το τέλος, κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη με 83-81 και να περάσει στους 16 της διοργάνωσης!

Ίσως να ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού εκείνοι που πίστευαν σ' αυτή την τεράστια πρόκριση. Η ΑΕΚ είχε σε φοβερή βραδιά τους Χάρις και Τζέιμς απόψε, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Σάκοτα και με σημαντικές βοήθειες οι Χάντερ και Βασιλόπουλος.

Η Μπάιροϊτ προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 20-21. Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ, αν και ξεκίνησε καλά, τα ποσοστά ευστοχίας της και πάλι ήταν τραγικά με 1/10 τρίποντα και 6/13 βολές, με αποτέλεσμα να βρεθεί με τη λήξη του ημιχρόνου πίσω στο σκορ με 33-40. Στο μεταξύ τα άλλα δύο παιχνίδια είχαν πάρει τέτοια τροπή που όλα έδειχναν ότι για την ΑΕΚ πια μία απλή νίκη ίσως να ήταν αρκετή για να την στείλει στον παράδεισο και πως υπήρχαν πιθανότητες να μην απαιτείται πλέον νίκη με πάνω από 8 πόντους διαφορά! Κι όμως, αντί να λειτουργήσει θετικά αυτή η γνώση και οι παίκτες της ΑΕΚ να μπουν στο δεύτερο ημίχρονο τρώγοντας σίδερα, αυτοί μπήκαν σαν… παράλυτοι και δεχόμενοι δύο κολλητά τρίποντα από τον Γιορκ είδαν τη διαφορά να εκτοξεύεται στους -12 πόντους με το σκορ να αγγίζει το 37-49 και το παιχνίδι να έχει πολύ δυσάρεστη εξέλιξη για την Βασίλισσα. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα σκάζοντας νέα τρίποντη βόμβα από τον ίδιο παίκτη ανέβασε το σκορ στο 38-52. Επιθετικά η ΑΕΚ δυσκολευόταν τρομερά να βρει λύσεις και ευτυχώς που ανέλαβε πρωτοβουλία ο Σάκοτα και κατάφερε με τρίποντο να μειώσει κάπως τη διαφορά για να κλείσει η τρίτη περίοδος με σκορ 57-66 και την ΑΕΚ στο -9. Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η ΑΕΚ βρέθηκε και πάλι στο -12 κι ενώ είχαν αρχίσει να μας ζώνουν τα φίδια, ο Σάκοτα ανέλαβε και πάλι να καθαρίσει. Με διαδοχικά τρίποντα έφερε τη διαφορά στους -7 πόντους. Στο 34' ο Τζέιμς με κάρφωμα και φάουλ έφερε το σκορ στο 65-69. Σειρά του Ξανθόπουλου να μειώσει στον πόντο γράφοντας το 68-69 αλλά τότε ο Μπρουκς με τρίποντο έκανε το 68-74, 5:04 πριν το τέλος. Ο Χάρις στα 4:48 μείωσε σε 71-74. Πολλά λάθη από τους παίκτες της ΑΕΚ έδωσαν το δικαίωμα στους Γερμανούς να ξεφύγουν και πάλι με 5 πόντους και σκορ 71-76, 2:56 πριν το τέλος. Ο Σάκοτα έφερε το ματς στο 73-76 και ο Χάρις από κοντά έκανε το 75-76, 2:17 πριν τη λήξη. Στα 1:44 ο Χάρις έγραψε το 77-78. Με 3/4 βολές του Λίνχαρντ έγινε το 77-81. 40" πριν τη λήξη, ο Βασιλόπουλος έκανε το 80-81 και στα 7" ο Σάκοτα με την τρίποντη βόμβα που πέτυχε παίρνοντας τη μπάλα κατευθείαν μέσα από τα χέρια του ίδιου του θεού, έγραψε το 83-81, που χάρισε την πολύτιμη νίκη στη Βασίλισσα. Η πρόκριση παίχτηκε μέσα σε ένα καυτό λεπτό κατά το οποίο ο Σάκοτα σκόραρε για την ΑΕΚ που με αυτό το σουτ πήρε το ματς και ταυτόχρονα η Βενέτσια κέρδισε την Εστουντιάντες που έχασε την τελευταία της επίθεση και έτσι η ΑΕΚ βρίσκεται ήδη στους 16 του Basketball Champions League.

Δεκάλεπτα: 20-21, 33-40, 57-66, 83-81.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 11 (9 ριμπάουντ, 3 τάπες), Γκριν 5 (7 ασίστ), Χάρις 23 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 20, Βασιλόπουλος 5, Λαρεντζάκης, Μπάρλοου, Μαυροειδής 6, Καββαδάς 1, Χάντερ 9 (4/5 δίποντα, 1/5 βολές).

Μπάiροϊτ (Κόρνερ): Ρόμπινσον 2 (5 ασίστ), Κοξ 2, Λίνχαρτ 11 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρεθ 3, Σέιφερθ 12, Βατσάλσκι 4 (5 ριμπάουντ), Αμέιζ 7, Μπρουκς 14 (9 ριμπάουντ), Γιορκ 18, Μάρεϊ 8.