Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2019

Θρίαμβος για την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ στην πρεμιέρα όπου καθάρισε τον ΠΑΟΚ με 20-23 στη Νεάπολη

Με το καλημέρα έδειξε τις διαθέσεις της για φέτος η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επικρατώντας με 20-23 του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Handball Premier στο κλειστό της Νεάπολης.

Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκαν να βρουν τα πατήματά τους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ και βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ΑΕΚ βρήκε τον καλό της εαυτό και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη στην κούρσα του πρωταθλήματος που μόλις άρχισε.

Αξιοσημείωτο είναι ότι αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη για την ΑΕΚ στην κανονική διάρκεια μετά από το 2007.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-4, 5-4, 8-6, 9-7, 9-8 (ημίχρονο), 10-11, 11-14, 14-15, 16-17, 17-20, 20-23.

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κεσίδης, Παλάσκας 4, Μπαλτατζής, Παπαβασίλης 5, Τσεσμετζίδης 3, Κοκώνης, Γιαννακίδης, Πετρίδης 4, Τσαναξίδης, Ελευθεριάδης, Θ. Κωστακίδης 1, Λοΐζος, Μαστορογιάννης, Γιορανίδης, Κυπραίος 3, Τσέγιοβιτς.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 2, Δομπρής 3, Μωραΐτης, Γεωργιάδης, Χόγκας 2, Νικολαΐδης, Μυλωνάς 1, Χιμένεθ 2, Φλορίδο 3, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου, Οζμουσούλ, Άρσιτς, Μπουνέτα 5, Γιόσμου, Κεδέρης 2.

Διαιτητές:Πατιός - Τσιάνας. Δίλεπτα: 7/5. Κόκκινη: Τσαναξίδης (46:43, τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 3/4 - 3/6.