Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2019

Επελαύνει η ΑΕΚ στο χάντμπολ όπου σάρωσε τον Φαίακα Κέρκυρας με 33-25

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επικράτησε με 33-25 του Φαίακα Κέρκυρας σε παιχνίδι που διεξήχθη στην αίθουσα "Γ. Κασιμάτης" του ΟΑΚΑ για την 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Handball Premier.

Η ΑΕΚ έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της και παρά τις αλλαγές σε σχήματα και πρόσωπα έφτασε σε μια άνετη νίκη.

Αρκετοί ήταν οι οπαδοί της ΑΕΚ που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ και πανηγύρισαν μαζί με τους "κιτρινόμαυρους" το δύο στα δύο στο Πρωτάθλημα!

Ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν πολύ γρήγορος, με τις δυο ομάδες να βγάζουν ενέργεια και να πετυχαίνουν εύκολα γκολ φτάνοντας νωρίς στο 2-2. Η ΑΕΚ με πολύ καλές συνεργασίες κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 5 γκολ διαφορά κάνοντας το 8-3. Ο Φαίακας προσπάθησε να αντισταθεί και μείωσε στα 3 γκολ κάνοντας το σκορ 12-9, εκμεταλλευόμενος και κάποια αδράνεια της Ένωσης. Οι "κιτρινόμαυροι" διατήρησαν τα τρία γκολ της διαφοράς πηγαίνοντας το σκορ στο 15-12, παρά την αντίσταση των Κερκυραίων. Το ημίχρονο βρήκε τελικά την ΑΕΚ να προηγείται με 18-13.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ μπήκε και πάλι δυνατά και αύξησε τη διαφορά στους 8 πόντους φτάνοντας το σκορ στο 22-14. Ο Φαίακας προσπάθησε ξανά να μειώσει και τα κατάφερε φέρνοντας το σκορ στο 22-16, όμως η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια δεν είχε τη διάθεση να επιτρέψει τίποτα περισσότερο και σύντομα ανέβασε τη διαφορά στο +9 γράφοντας το 28-19 για να φτάσει στην τελική νίκη με σκορ 33-25, μια νίκη με 8 πόντους διαφορά.

Τα πεντάλεπτα: 5-3, 8-3, 11-5, 12-9, 13-11, 18-13 (ημχ.), 22-14, 22-16, 24-18, 27-19, 30-22, 33-25.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 1, Δομπρής 4, Μωραΐτης 2, Γεωργιάδης, Hoggas 6, Νικολαΐδης 1, Μυλωνάς 5, Jimenez 3, Florido, Jakobsen 3, Παπαδιονυσίου, Ozmusul, Ασλής, Buneta 3, Γιόσμου1 , Κεδέρης 4.

Φαίακας Κέρκυρας (Ριγανάς): Κατσακιώρης, Τζούκας 1, Δούγιας 3, Σκουρτάι, Δέσπος, Κουλούρης, Matovic 2, Κόντης 3, Τσαμουρίδης 4, Χερουβείμ 6, Δελλής, Πίτος 2, Χάλαρης 4, Γιαννακόπουλος, Καραγκιοζίδης, Βλαχόπουλος.

Διαιτητές: Παπαματθαίου - Χρηστίδη. Πέναλτι: 1/2 - 2/2. Δίλεπτα: 4-4.