Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2015

Η ΑΕΚ έκανε το 4 στα 4 κερδίζοντας δύσκολα τον Κόροιβο με 67-76

Με πεντάδα τους Ουόρεν, Κάρτερ, Χέρστον, Μιλόσεβιτς και Μαυροκεφαλίδη ξεκίνησε η ΑΕΚ στον αγώνα με τον Κόροιβο.

Η ΑΕΚ το κούρασε πολύ και ο εφιάλτης να γίνεται πελάτης του Κοροίβου άρχισε να πλανάται σαν φάντασμα στις σκέψεις όλων των Ενωσιτών. Τελικά, με ένα ξέσπασμα την κατάλληλη στιγμή, δηλαδή στο δεύτερο μισό της τέταρτης περιόδου, κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 67-76 και να κάνει το 4 στα 4 στο πρωτάθλημα, αφού πρώτα έπαιξε για τα καλά με τη φωτιά.

Η ΑΕΚ μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι και πριν να καταλάβει καλά-καλά τι γίνεται βρέθηκε να χάνει με ένα σερί 10-0 του Κοροίβου! Προσπάθησε να αντιδράσει αλλά σε όλη την πρώτη περίοδο βρισκόταν πίσω με μια διαφορά από 10 έως 13 πόντους για να κλείσει η περίοδος βρίσκοντας τον Κόροιβο να προηγείται με 24-11.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ πλησιάζει στο σκορ αλλά ο Κόροιβος παίζει δυνατά και βρίσκεται συνεχώς προηγούμενος με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο βρίσκοντάς τον και πάλι μπροστά στο σκορ, αυτή τη φορά με 38-35.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ πετυχαίνει ένα σερί 0-11 και καταφέρνει να περάσει μπροστά στο σκορ. Χέρστον, Καλαμπόκης και Μαυροκεφαλίδης φέρνουν την ΑΕΚ στο +11 και ο εφιάλτης δείχνει να απομακρύνεται. Η περίοδος κλείνει με σκορ 46-56 και την ΑΕΚ να βρίσκεται στο +10.

Στη τέταρτη περίοδο ο Κόροιβος αρχίζει να μειώνει σταδιακά το σκορ μέχρι που ξαφνικά βρίσκεται και πάλι μπροστά με 59-58! Στα 4.30 τελευταία λεπτά η ΑΕΚ αρχίζει να σοβαρεύεται και να ανακτά και πάλι δυνάμεις αλλά και να παίρνει διαφορά στο σκορ. Φτάνει στο +12 για να δεχτεί ένα τρίποντο με την εκπνοή και να κερδίσει με διαφορά 9 πόντων και τελικό σκορ 67-76.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 38-35, 46-56, 67-76.

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Θόρντον 5 (1), Ντέιβις 24 (2), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος 3, Τρότερ 2, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 3, Βασιλόπουλος 19 (3), Κάουνσιλ 9 (1), Χάρις 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου, Σάκοτα, Χέρστον 14 (1), Μιλόσεβιτς 6 (1), Μαυροκεφαλίδης 28, Κάρτερ 2, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 10 (3), Ουόρεν 11 (3).