Δευτέρα 26 Οκτωβρίου 2015

Πέρασαν δύσκολα τα κορίτσια της ΑΕΚ από το Μαρκόπουλο με 2-3

Σπουδαία νίκη για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ στο Μαρκόπουλο επί της τοπικής ομάδας. Η Ένωση για τη 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 πήρε τη νίκη με 2-3 σετ και συνέχισε νικηφόρα την πορεία της.

Τα κορίτσια της ΑΕΚ, πήραν τους δυο πόντους, αφού μετά το τρίτο σετ προηγήθηκαν με 1-2 αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν την ίδια απόδοση και μοιραία βρέθηκαν στο τάι μπρέικ να διεκδικούν τη νίκη, την οποία και τελικά πήραν με δυσκολία.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά με 5-8, είχε κάποια κενά στη συνέχεια με αποτέλεσμα το Μαρκόπουλο να περάσει μπροστά με 18-17, αλλά γρήγορα σοβαρεύτηκε και κατάφερε να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας που της έδωσε το προβάδισμα 0-1 στα σετ με σκορ 19-25.

Στο δεύτερο σετ το Μαρκόπουλο έπαιξε καλύτερα και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 8-6. Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει όσο κι αν το πάλεψε και παρόλο που έφερε στα ίσια το σετ σε 20-20, τελικά ισοφαρίστηκε στα σετ σε 1-1 με 25-23.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 6-6 όπου η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη έκανε ένα ξέσπασμα παίζοντας σωστά στην άμυνα αλλά και στην επίθεση και καταφέρνοντας να φτάσει εύκολα στο 1-2 τα σετ με 14-25.

Και στο τέταρτο σετ οι δυο ομάδες πάλεψαν σώμα μα σώμα έχοντας ισόπαλο σκορ με 12-12, αλλά μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ το Μαρκόπουλο ανέβασε την επίθεσή του και με την ταυτόχρονη καθίζηση της ΑΕΚ κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του και να πάει τη διαφορά στο 18-13 που τελικά του έδωσε την ευκαιρία να ισοφαρίσει τα σετ σε 2-2 σετ και να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί η ΑΕΚ ξέμεινε πάλι πίσω, αλλά για καλή της τύχη λειτούργησε καλά στο σερβίς όπου το Μαρκόπουλο δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι πέτυχε να ισοφαρίσει σε 8-8. Στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου της και προηγήθηκε με 10-12. Στο τέλος μέτρησε περισσότερο η εμπειρία και η ψυχραιμία των κοριτσιών της ΑΕΚ για να φτάσει στη νίκη με 13-15, παρά την πίεση που άσκησε το Μαρκόπουλο μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Τα σετ: 19-25, 25-23, 14-25, 25-18, 13-15.

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 5 (2/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αλεξάκου 15 (12/42 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες), Τσιάκουλα 1 (1/2 επ.), Βάσκεζ 1 (1 μπλοκ), Σιρίνινα 8 (4/14 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, Βαρουδάκη 20 (16/39 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 39% υ. - 24% άριστες), Κοκκίου -λ (41% υπ. - 24% άριστες) / Καρακάση 1 (1 άσο), Λιάγκη 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη, Πατεράκη 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Μολδοβανίδη.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τσοχατζή 5 (4/7 επ., 1 άσο), Κωνσταντινίδου 16 (13/39 επ., 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 7 (4/29 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 54% υπ. - 33% άριστες), Λαμπρινίδου 17 (14/22 επ., 1 άσο, 2μπλοκ), Κοσμά 9 (7/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 21% υπ. - 14% άριστες), Καβαθά 12 (6/10 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κακουράτου -λ (38% υπ. - 33% άριστες) / Σπανού, Κατσαντώνη.