Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2015

Θρίαμβος της βασίλισσας με 65-53 επί του ΠΑΟΚ

Θριαμβευτικά ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η βασίλισσα, κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ μέσα στο ΟΑΚΑ με 65-53. Με κορυφαίους τους Μαυροκεφαλίδη και Μιλόσεβιτς και με τους Ντούσαν Σάκοτα και Κάρτερ να παίρνουν χρόνο συμμετοχής μετά τους τραυματισμούς τους, η ΑΕΚ καθάρισε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν επικρατώντας με 12 πόντους διαφορά. Καλή απόδοση είχαν και οι Σκραμπ και Παπαντωνίου, όχι όμως και ο Χέρστον που περιορίστηκε αισθητά από την άμυνα του ΠΑΟΚ..

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά το ματς, έπαιξε σωστή άμυνα και κυριάρχησε κάτω από τις ρακέτες με τους Μαυροκεφαλίδη και Μιλόσεβιτς να σημειώνουν τους 8 από τους 15 πόντους της και να μαζεύουν τα 10 από τα 11 ριμπάουντ. Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 8' με 13-7, ενώ η λήξη της πρώτης περιόδου την βρήκε προηγούμενη με 15-12.

Στη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και πήρε κεφάλι στο σκορ στο 13' ανοίγοντας μάλιστα την υπέρ του διαφορά στο +4 και κάνοντας το σκορ αρχικά 22-26 και δύο λεπτά αργότερα 24-28. Ούτε ένα λεπτό δεν κράτησε η χαρά του αφού η ΑΕΚ βρέθηκε αμέσως πάλι μπροστά κάνοντας το σκορ 29-28, βλέποντας τον εξαιρετικό σε εκείνο το σημείο Σκραμπ στα πρώτα τέσσερα λεπτά της συμμετοχής του να φτάνει τους 8 προσωπικούς πόντους. Το σερί της ΑΕΚ εκτοξεύτηκε στο 11-0 με το σκορ να ανεβαίνει στο 36-28 χάρη σε 5 σερί πόντους του Παπαντωνίου και το ημίχρονο έληξε βρίσκοντας την ΑΕΚ προηγούμενη με σκορ 36-30.

Στην τρίτη περίοδο και πάλι ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε φουριόζος στον αγώνα και κατάφερε στο 23' να μειώσει τη διαφορά στους 2 πόντους με το σκορ να γίνεται 38-36 και στη συνέχεια με ένα τρίποντο του Βασιλειάδη, που έφτανε τους 17 πόντους σε εκείνο το σημείο, να ισοφαρίσει τον αγώνα στο 25' με σκορ 41-41. Τότε ήταν που ανέλαβε δράση ο Μιλόσεβιτς και με 5 προσωπικούς πόντους έβγαλε την ΑΕΚ από τη δύσκολη θέση και την παρέσυρε να βελτιώσει την απόδοσή της στα τελευταία τρία λεπτά και να κλείσει την τρίτη περίοδο από το +3 και με το σκορ να πηγαίνει στο 48-45.

Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ, ξανά με τον Βασιλειάδη, ισοφάρισε με τρίποντο σε 53-53 στο 34', με τον παίκτη να φτάνει τους 22 πόντους. Κάπου εκεί ήρθε η ώρα του Μαυροκεφαλίδη, που με την ποιότητά του έγειρε την πλάστιγγα προς τη μεριά της ΑΕΚ, συνεπικουρούμενος από τον μπασκετικό τσαμπουκά του Μιλόσεβιτς που δεν άφησε μπαλιά να περάσει και έτσι μέσα σε τρία λεπτά με ένα ξέφρενο σερί 12-0 το σκορ ανέβηκε στο 65-53 στο 39'. Η βασίλισσα σε αυτό το διάστημα έπαιξε καταπληκτική άμυνα καταφέρνοντας να κρατήσει τον ΠΑΟΚ χωρίς πόντο για έξι σχεδόν λεπτά και σε εκείνο το σημείο η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Η ΑΕΚ θριάμβευσε δικαιότατα του ΠΑΟΚ με σκορ 65-53.

ΑΕΚ: Μαυροκεφαλίδης 18, Μιλόσεβιτς 16, Σκραμπ 10, Παπαντωνίου 7, Καλαμπόκης 5, Ουόρεν 4, Ανοσίκε 3, Σάκοτα 2.

ΠΑΟΚ: Βασιλειάδης 22, Κακαρούδης 8, Μαργαρίτης 7, Τέπιτς 4, Μπάλαμπαν 4, Ντούβνιακ 3, Δέδας 3, Μάρκοβιτς 2.