Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2015

Νέα απώλεια για το χάντμπολ, ισοπαλία με τον Φοίνικα 26-26

Ισόπαλη με 26-26 αναδείχθηκε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη με τον Φοίβο Συκεών σε παιχνίδι για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Handball Premier.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε μια διαφορά τεσσάρων γκολ όταν προηγήθηκε με 3-7. Ανεξήγητα όμως η Ένωση έπαθε καθίζηση και έδωσε τη δυνατότητα στον Φοίβο να μειώσει και να ισοφαρίσει σε 7-7. Η ΑΕΚ κατάφερε να επανέλθει χάρη σε ένα τρομερό ξέσπασμα του Μπακαούκα που την έφερε και πάλι στο +4 με το σκορ να πηγαίνει στο 9-13. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντεπιτεθούν ξανά αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 11-14, σκορ με το οποίο έληξε το ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε αγνώριστη και ο Φοίβος το εκμεταλλεύτηκε και σφυροκόπησε την άμυνα της. Έτσι, έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση του σκορ σε 19-19. Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε να επανέλθει και πάλι, όπως είχε κάνει στο πρώτο ημίχρονο, ώστε να πάρει ξανά κεφάλι και σα να μην έφτανε αυτό, λίγο πριν το τέλος του αγώνα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 26-25, όμως τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 26-26, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-7, 5-7, 8-9, 8-10, 11-14 (ημίχρονο), 15-16, 19-19, 22-21, 24-23, 26-25, 26-26 .

Φοίβος (Ευθύμης Πιπελίδης): Μπέτζιος, Σαουλίδης 3, Χατζηαγαπίου 1, Παρασκευαΐδης, Πίτσιος 3, Μέτσης 8, Τσίριακ 4, Βότσης 1, Κοπαΐδης, Καβουσανάκης, Ντουλματζής, Πάτσιας, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης, Μπαλαμός 4, Χατζηβακαλέλης 2.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 6, Δούγιας, Γεωργιάδης 6, Φάμπατς, Δημοσθένους 3, Νικολαΐδης 3, Αργυράκης, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γκατφί 4, Γρηγοριάδης 3, Φίλης, Πλεχ, Στούμπης, Κολιούλης, Κουμαραδέλης.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Λινάρδος, δίλεπτα: 6-3, πέναλτι: 2/4-1/2.