Τετάρτη 28 Οκτωβρίου 2015

Κάνοντας συντήρηση δυνάμεων για το ντέρμπι με τον ΠΑΟ η ΑΕΚ καθάρισε την Ξάνθη με 0-1 και ξεμπέρδεψε με την πρόκριση

Ο Στέλιος Μανωλάς παρέταξε την ΑΕΚ με σύστημα 4-3-2-1 και με τον Μπαρόχα κάτω από τα δοκάρια, τον Γκάλο στα δεξιά της άμυνας, τον Σοϊλέδη στα αριστερά (λόγω των ενοχλήσεων που ένιωσε πριν από τον αγώνα ο Ντίντακ), Λαμπρόπουλο και Κολοβέτσιο στο κέντρο της άμυνας, Γιόχανσον και Σιμόες αμυντικά χαφ, επιτελικό χαφ πίσω από το σέντερ φορ τον Μπουονανότε, δεξιά στην επίθεση τον Βάργκας, αριστερά τον Μπαρμπόσα και στην κορυφή της επίθεσης τον Κρισάντους.

Αρχηγός της ομάδας σήμερα ήταν ο Κολοβέτσιος.

Στον πάγκο είχε τους Βούρα, Άρθο, Τζανετόπουλο, Κορδέρο, Πλατέλλα, Γαλανόπουλο και Βλαχομήτρο.

Εκτός αποστολής έμειναν οι: Ανέστης, Βασιλαντωνόπουλος, Ανδρεόπουλος, Φαγέ, Ντίντακ, Μπρέσεβιτς, Αραβίδης, Μάνταλος, Τζιμπούρ, Γροντής, Σβάρνας, Μπακάκης, Πεταυράκης και Ανάκογλου.

Αναγνωριστικό ήταν το παιχνίδι στα Πηγάδια στο πρώτο δεκάλεπτο χωρίς καμία αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες.

Στο 8' είδε κίτρινη κάρτα ο Φάρκας της Ξάνθης για φάουλ.

Στα επόμενα 10 λεπτά η ΑΕΚ έκλεισε την Ξάνθη στην περιοχή της και άρχισε να την σφυροκοπάει κερδίζοντας διαδοχικά κόρνερ και φάουλ και έχοντας μία χαμένη ευκαιρία σε κεφαλιά του Βάργκας έπειτα από σέντρα του Γκάλο στο 16'.

Στο 21' είχαμε αναγκαστική αλλαγή για την Ξάνθη σε τραυματισμό του Βασιλακάκη. Τη θέση του πήρε ο Ντα Σίλβα.

Στο 35' τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ Μπαρόχα και ζήτησε αλλαγή. Τελικά παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο προφανώς επειδή ο τραυματισμός του θεωρήθηκε επιπόλαιος.

Μέχρι το 40' το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς καμία σημαντική φάση.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ υποχώρησε αδικαιολόγητα και η Ξάνθη ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσε για να πετύχει κάποιο γκολ χωρίς όμως να τα καταφέρει και έτσι το ημίχρονο τελείωσε με ισοπαλία μεταξύ των δύο ομάδων χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν χωρίς καμία αλλαγή.

Η ΑΕΚ έκανε ότι και στο διάστημα από το 10' έως και το 20' του πρώτου ημιχρόνου. Πίεσε ασφυκτικά την Ξάνθη.

Αυτή η πίεση έφερε καρπούς στο 51', όταν σε ένα κόρνερ που εκτέλεσε ο Μπουονανότε, δημιουργήθηκε σύγχυση στην περιοχή της Ξάνθης και ο Κρισάντους που έγινε παραλήπτης της μπάλας την έστειλε στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ.

Στο 55' Ο Αλμέιντα πήρε τη θέση του Σολτάνι για την Ξάνθη.

Στο 56' ο Μπαρμπόσα έπιασε ένα καλό σουτ αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Τσέναμο.

Στο 57' ήταν η σειρά του Κρισάντους να χάσει ευκαιρία όταν το σουτ που έπιασε έφυγε άουτ.

Στο 64' ο Κορδέρο πήρε τη θέση του Μπουονανότε.

Στο 66' ο Φλίσκας πήρε τη θέση του Καρυπίδη για την Ξάνθη. Αναγκαστική κι αυτή η αλλαγή για τους ακρίτες.

Στο 69' είδε κίτρινη κάρτα ο Μπαρόχα για διαμαρτυρία.

Στο 72' είδε κίτρινη κάρτα ο Κορδέρο για φάουλ.

Στο 73' ο Μπαρόχα έκανε την απόκρουση του αγώνα βγάζοντας από το παραθυράκι του φοβερή κεφαλιά του Ερέα.

Στο 76' έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Κρισάντους όταν φάτσα με τον Τσέναμο σούταρε στα χέρια του.

Στο 78' καλό σουτ του Μπαρμπόσα έδιωξε με γροθιές ο Τσέναμο.

Στο 79' ο Πλατέλλας πήρε τη θέση του Βάργκας.

Στο 82' τραυματίστηκε ο Σιμόες (οι πρώτες πληροφορίες μιλάνε για τράβηγμα στον δικέφαλο) και στο 84' πήρε τη θέση του ο Τζανετόπουλος.

Παρά τα 5 λεπτά των καθυστερήσεων μόνο στο 92' ένα σουτ του Ράνος που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπαρόχα ανησύχησε την ΑΕΚ και το παιχνίδι έληξε με νίκη του δικεφάλου με 0-1...