Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2015

Μας έβγαλαν την ψυχή αλλά κέρδισαν το Λαύριο με 65-70

Ντέρμπι το έκαναν το παιχνίδι με το Λαύριο οι παίκτες της ΑΕΚ και ως εκ τούτου δεν προσφέρεται και για πανηγύρια η νίκη τους με 65-70. Ειδικά όταν σε αρκετά σημεία του αγώνα το Λαύριο πετυχαίνει διαδοχικά σερί 6-0 και 7-0 απέναντι σε μια ΑΕΚ που φιλοδοξεί να μπει σφήνα ανάμεσα στους δύο μεγάλους του ελληνικού μπάσκετ Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό και τουλάχιστον να κατακτήσει την τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Κάτι φταίει και πρέπει όσο είναι καιρός ο Μάκης Αγγελόπουλος να το βρει και να το θεραπεύσει. Και λέω ο Μάκης Αγγελόπουλος και όχι ο Ντράγκαν Σάκοτα γιατί μπορεί αυτό που ίσως χρειαστεί να θεραπεύσει ο πρόεδρος (πλέον) της βασίλισσας να είναι ο ίδιος ο προπονητής της! Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η ΑΕΚ ξεκίνησε το σερί των νικών της και βρίσκεται ήδη στη δεύτερη διαδοχική και θα πρέπει να συμπληρώσει τουλάχιστον οκτώ για να θεωρείται το νέο της ξεκίνημα επιτυχημένο.

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε να περάσει από το Λαύριο προβληματίζοντας για τις δυνατότητές της όταν σε μια έδρα από την οποία έπρεπε να έχει περάσει θριαμβευτικά εκείνη το πέτυχε με την ψυχή στο στόμα. Η Ένωση, που προηγήθηκε στο σκορ αρκετές φορές και μάλιστα με διαφορά που έφτασε ακόμη και τους 14 πόντους στις αρχές της τέταρτης περιόδου, δεν τα κατάφερε σε καμιά περίπτωση να πατήσει στην ανωτερότητά της και μετέτρεψε ένα θεωρητικά εύκολο παιχνίδι σε ντέρμπι με απρόβλεπτη κατάληξη. Ο Ντράγκαν Σάκοτα θα πρέπει να προβληματιστεί σοβαρά για τις αιτίες που οδήγησαν την ομάδα να υποστεί τέτοια απότομη βύθιση και καλό θα ήταν να βρει σύντομα τον τρόπο να πάρει από τους παίκτες του κάθε ικμάδα των δυνάμεών τους που έχουν να δώσουν.

Το ευχάριστο ήταν η επάνοδος του Χέρστον στους γνωστούς του ρυθμούς και ήταν αυτή η επάνοδος που καθόρισε την έκβαση του αγώνα στα κρίσιμα τελευταία λεπτά. Επίσης καλή απόδοση είχε και ο Κάρτερ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ έδειξε να συνέρχεται κάπως και ο Ουόρεν. Ο Ανοσίκε έπαιξε λίγο και βοήθησε με τα ριμπάουντ του την άμυνα. Σε ένα ακόμα αγώνα δεν χρησιμοποιήθηκε ο Σαρικόπουλος, όπως ελάχιστο χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Σκραμπ.

Η πρώτη περίοδος άρχισε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Η ΑΕΚ στη συνέχεια πήρε ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων με το σκορ να γίνεται 6-11, 6 λεπτά πριν από τη λήξη της περιόδου. Ακολούθησαν δύο συνεχόμενα τρίποντα των Σάκοτα και Ουόρεν για να διευρύνει η ΑΕΚ κι άλλο τη διαφορά φτάνοντας το σκορ στο 8-17. Το Λαύριο όμως βρήκε τον τρόπο με τον Μπάρλο και τον Κρουμπάλι να κρατηθεί κοντά στο σκορ. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με την ΑΕΚ να προηγείται μόλις με ένα πόντο διαφορά και σκορ 21-22.

Στη δεύτερη περίοδο και για 2 ολόκληρα λεπτά οι δύο ομάδες έμειναν άποντες. Η ΑΕΚ με τρίποντα των Ουόρεν και Καλαμπόκη και με δίποντο του Παπαντωνίου αύξησε και πάλι τη διαφορά για πρώτη φορά στους 9 πόντους με το σκορ να πηγαίνει στο 21-30. Οι γηπεδούχοι όμως με ένα σερί 6-0 μείωσαν και πάλι τη διαφορά στο καλάθι και έφεραν το σκορ στο 30-32. Το ματς άναψε για τα καλά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το ημίχρονο και με την ΑΕΚ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων με σκορ 34-36. Πρώτος σκόρερ για την Ένωση στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Ουόρεν με 8 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ο Γιανγκ και Κρουμπαλί, με 10 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με ένα ξέσπασμα του Κάρτερ που έφερε ένα σερί 5-0 για την ΑΕΚ και έκανε το σκορ 35-42 ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά στο +7. ακολούθησαν δύο άσχημες επιθέσεις της ΑΕΚ και ο Γιαννακόπουλος βρήκε την ευκαιρία να μειώσει ξανά τη διαφορά στο καλάθι φέρνοντας το σκορ στο 40-42. Από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της για τα καλά και κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 8 πόντους κάνοντας το σκορ 43-51, με τον Μαυροκεφαλίδη να βρίσκει ελεύθερο πεδίο και να σκοράρει διαδοχικά. Η βασίλισσα σε αυτό το διάστημα έπαιξε καλή άμυνα και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων ανεβάζοντας τη διαφορά στους 9 πόντους και κλείνοντας την περίοδο με σκορ 49-58.

Στην τέταρτη περίοδο το Λαύριο δυσκολευόταν αφάνταστα να φτάσει στο καλάθι της ΑΕΚ και η Ένωση αύξανε κι άλλο το σκορ φτάνοντας στη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα που ήταν στο +14 με το σκορ να ανεβαίνει σε 49-63. Στα μέσα της τελευταίας περιόδου η ΑΕΚ κρατούσε προβάδισμα 10 πόντων και το σκορ ήταν 53-63, όταν ξαφνικά και ενώ το ματς έδειχνε να έχει κριθεί, οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα μεγάλο σερί 7-0 κατεβάζοντας τη διαφορά στο -3 με το σκορ να γίνεται 60-63 και ξαναμπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ έδειξε να πανικοβάλλεται κάνοντας τα εύκολα δύσκολα όμως τελικά λειτούργησε σαν από μηχανής θεός ο Χέρστον που κατάφερε με ένα κρίσιμο φόλοου, το οποίο έκρινε την έκβαση του αγώνα, να χαρίσει την πολύτιμη  νίκη στην ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα 21-22, 34-36, 49-58, 65-70.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μητσόπουλος, Ξενικάκης.

Λαύριο (Χ. Σερέλης): Γιανγκ 22, Κρουμπάλι 15, Νίξον 3, Γιαννακόπουλος 8, Μπάρλος 7, Μπέμπης, Τσίρος, Σακελλαρίου 2, Νικολακόπουλος 2, Περράκης 6, Έβανς.

ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Σάκοτα 7, Χέρστον 13, Μαυροκεφαλίδης 11, Κάρτερ 12, Γουόρεν 9, Ανοσίκε 1, Παπαντωνίου 4, Μιλόσεβιτς 10, Σκραμπ, Καλαμπόκης 3.