Τετάρτη 4 Μαρτίου 2015

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 0-3

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 0-3 σετ από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό γήπεδο του Ιωνικού, στη Νέα Φιλαδέλφεια, στο εξ αναβολής ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών η ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καθόλου καλά στο παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός βρήκε την ευκαιρία να πάρει από νωρίς προβάδισμα στο σκορ με 1-6. Τα κορίτσια της ΑΕΚ αγχώθηκαν, όμως με υπερπροσπάθεια κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 14-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Μέχρι εκεί όμως αφού δεν κατάφεραν να πλησιάσουν άλλο και έμειναν πίσω με 18-25 και με 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ προσπάθησε να κρατηθεί κοντά στο σκορ και το πέτυχε μέχρι του σημείου που το έφερε στο 4-4, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και ο Παναθηναϊκός άρχισε να ξεφεύγει, στην αρχή με 13-20 και στο τέλος του σετ είχε φτάσει στο 13-25 κάνοντας το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ έδειξε καλύτερα στοιχεία, κυρίως αποκτώντας πιο αποτελεσματικό σερβίς, μπλοκ και υποδοχή και προηγήθηκε με 5-3, αλλά ο Παναθηναϊκός γρήγορα ανάκτησε τις δυνάμεις του και το χαμένο έδαφος και πήγε το σκορ στο 14-19, για να κλείσει με 21-25 φτάνοντας στην τελική νίκη με 0-3 σετ.

Τα σετ: 18-25,13-25, 21-25.