Δευτέρα 16 Μαρτίου 2015

ΑΕΚ-Νέα Κηφισιά 97-73

Καταιγιστική η ΑΕΚ για άλλη μια φορά, διέλυσε τον αντίπαλο της και κέρδισε άνετα με 97-73 την Κηφισιά για την Βasket League, στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Τίποτα δεν δείχνει ικανό να ανακόψει την φρενήρη πορεία της βασίλισσας προς τον θρόνο της αφού έχει πάρει φόρα στοχεύοντας σε πρώτη φάση στην 4αδα. Ήδη πλησίασε τον Άρη και δείχνει έτοιμη για την μεγάλη επιστροφή στο ελληνικό μπάσκετ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα μπροστά σε 2.000 οπαδούς της με τους Αθηναίου, Ίνγκλις, Χέρστον, Σάκοτα, Μενσά-Μπονσού στην αρχική της πεντάδα.

Η Κηφισιά ξεκίνησε με τους Άντερσον, Σάιλιας, Ντέιβις, Μπάρλος, Μαυροειδής να αποτελούν την δική της αρχική πεντάδα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, ωστόσο η ΑΕΚ δεν τους άφησε πολλά περιθώρια για να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό. Έτσι, η Κηφισιά προηγήθηκε για λίγα μόνο λεπτά με 7-9, η ΑΕΚ όμως αντέδρασε γρήγορα και σωστά βελτιώνοντας την εικόνα της και κυρίως το αμυντικό κομμάτι και με αρχηγό στην επίθεση τον Χέρστον, πήρε το προβάδισμα κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 28-17.

Ο Σάκοτα άλλαξε την πεντάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά και πάλι η ΑΕΚ είχε τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι, με τους Ντελινινκάιτις, Μιλόσεβιτς και Σαρικόπουλο να συνεχίζουν το επιθετικό κρεσέντο του πρώτου δεκαλέπτου. Η βασίλισσα πήγε στα αποδυτήρια με τη διαφορά να είναι στους 18 πόντους υπέρ της με σκορ 55-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έδειξε να επαναπαύεται, αυτό όμως κράτησε για λίγο, με τους "κιτρινόμαυρους" να ξαναβρίσκουν ρυθμό και να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο με 77-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ένωση ανέβασε ρυθμούς, με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει μέχρι και το συν 28 με 87-59, δεν κατάφερε όμως να αγγίξει τους 100 πόντους, αφού το τρίποντο του Κασελάκη στην τελευταία της επίθεση ήταν άστοχο, με το τελικό σκορ να δείχνει 97-73.

Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ο Μενσά-Μπονσού με 21 πόντους και ακολούθησαν οι Σάκοτα με 16, Χέρστον με 12, Ίνγκλις και Ντελινινκάιτις 11.

Δεκάλεπτα: 28-17, 55-37, 77-51, 97-73.

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Παπαντωνίου 4, Ντελινινκάιτις 11 (3), Ντ. Σάκοτα 16 (2), Κασελάκης, Χέρστον 12 (1), Ουίλιαμσον, Σαρικόπουλος 5, Αθηναίου 8 (2), Μιλόσεβιτς 9 (1), Μενσά Μπονσού 21 (1), Ίνγκλις 11.

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Σάιλας 3 (1), Κόβινγκτον 2, Πεζάκοβιτς 10 (1), Μαυροειδής 8, Ψαθάς 6, Μελισσαράτος, Άντερσον 7 (1), Ντούβνιακ 17 (2), Ντέιβις 14 (3), Μπάρλος 6, Βασιλόπουλος.