Κυριακή 22 Μαρτίου 2015

Πανναξιακός-ΑΕΚ 3-1

Τα κορίτσια της ΑΕΚ τα κατάφεραν και βρίσκονται ήδη στην 4άδα των πλέι οφ του Πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών, αν και έχασαν με 3-1 σετ για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της διοργάνωσης από τον Πανναξιακό. Η ΑΕΚ, σε συνδυασμό με την ήττα του ΑΟ Θήρας από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ, διατήρησε την θέση της και απέδειξε ότι όταν γίνεται κατάθεση ψυχής ανατρέπονται και οι πιο δυσοίωνες προβλέψεις, όπως εκείνες που γίνονταν στην αρχή της χρονιάς για την τύχη της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα.

Το ξεκίνημα του αγώνα κάθε άλλο παρά ιδανικό ήταν για την ομάδα της ΑΕΚ. Τα κορίτσια δεν φάνηκε να αντιδρούν σωστά σε μπλοκ και υποδοχή κι έμειναν από την αρχή πίσω στο σκορ με 4-2. Αν και στη συνέχεια ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν ακόμα και στους δυο πόντους στο 15-13, δεν κατάφεραν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό, με τον Πανναξιακό να ανεβάζει την διαφορά στο 23-16 και να φτάνει στην κατάκτηση του πρώτου σετ 1-0 με 25-16.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ έδειξε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο βελτιώνοντας αισθητά σερβίς και μπλοκ και κατάφερε να φέρει στα ίσα το ματς και να προηγήθεί με 14-19, παρά την πίεση που δέχτηκε από την γηπεδούχο. Έτσι, μπόρεσε να ισοφαρίσει τα σετ σε 1-1 με 15-25.

Στο τρίτο σετ επανήλθαμε στις παθογένειες του πρώτου με αποτέλεσμα η Ένωση να καταρρεύει. Ο Πανναξιακός εκμεταλλεύθηκε και το παραμικρό λάθος της ΑΕΚ και ξέφυγε εύκολα στο σκορ, κάνοντας το 2-1 στα σετ με 25-18.

Ούτε στο τέταρτο σετ μπόρεσε να αντιδράσει η ΑΕΚ και μοιραία έφτασε στην ήττα με 3-1 σετ και 25-27 πόντους στο τέταρτο σετ, ευτυχώς όμως χωρίς αυτή η ήττα να της στοιχίσει και τη συμμετοχή της στην 4αδα.

Τα σετ: 25-16, 15-25, 25-18, 25-17.

Πανναξιακός (Πετρόφ): Σαλούστρου 5 (1/6 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιόβιτς 15 (13/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσέσλιαρ 3 (3/7 επ.), Τοτσίδου 14 (9/26 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες), Εμμανουηλίδου 11 (7/12 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσβετάνοβα 6 (4/17 επ., 2 άσοι), Κελεσίδου -λ (41% υπ. - 22% άριστες) / Κιουτσούκη, Διώτη 10 (8/23 επ., 2 άσοι. 21% υπ. - 07% άριστες), Πολίτη.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κουνάδη 3 (3 άσοι), Ιβάνοβα 11 (9/30 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. - 33% άριστες), Γιακουμή 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Κατσαντώνη 19 (18/42 επ., 1 άσο), Αργυροπούλου 8 (7/29 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ. - 15% άριστες), Κακουράτου -λ (40% υπ. - 16% άριστες) / Σκαρλάτου, Ρίζου.