Τρίτη 10 Μαρτίου 2015

Ηλιούπολη-ΑΕΚ 1-3

Μία ακόμα σημαντική νίκη κατέκτησε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, αφού κέρδισε με 1-3 σετ στην Ηλιούπολη, την τοπική ομάδα, για την 20η αγωνιστική της Α1.

Πολύ καλό το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο πρώτο σετ με την Ένωση να παρουσιάζει θετικά στοιχεία σε μπλοκ και υποδοχή, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί σε μια υπέρ της διαφορά με 7-16. Η Ηλιούπολη δυσκολευόταν να παρακολουθήσει τις κιτρινόμαυρες στο αγωνιστικό τους κρεσέντο κι έτσι τα κορίτσια της ΑΕΚ έφτασαν εύκολα στο 0-1 στα σετ με 17-25.

Με το ίδιο τέμπο κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ. Πήρε σχετικά γρήγορα μια διαφορά ασφαλείας με 3-8, με την Ηλιούπολη να μη βρίσκει τον τρόπο να απαντήσει. Η ΑΕΚ παράμεινε μπροστά στο σκορ και τελικά έφτασε στο 0-2 στα σετ με 14-25.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ μπήκε κάπως υπεροπτικά και φυσικά το πλήρωσε, δίνοντας τη δυνατότητα στην γηπεδούχο ομάδα να πάρει προβάδισμα για πρώτη φορά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με 13-6. Τα πολλά λάθη έφεραν την ΑΕΚ πίσω στο σκορ με 16-8, χωρίς να μπορεί να αλλάξει την κατάσταση μέχρι το τέλος και επιτρέποντας στην Ηλιούπολη να μειώσει τα σετ σε 1-2 με 25-18.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ ξαναβρήκε τη φόρμα της και απέφυγε την περιπέτεια, παρόλο που μερικά επιμέρους λάθη έφεραν κάποια στιγμή την ισοπαλία με 13-13. Οι κιτρινόμαυρες όμως, ανεβάζοντας την απόδοσή τους ξέφυγαν στο σκορ με 14-20 και τελικά έκαναν το 1-3 στα σετ με 17-25.

Τα σετ: 17-25, 14-25, 25-18, 17-25.