Κυριακή 21 Δεκεμβρίου 2014

ΑΕΚ-Πανναξιακός 1-3

Στην τελευταία στροφή του πρώτου γύρου τα κορίτσια της ΑΕΚ σκόνταψαν πάνω στον αξιόμαχο Πανναξιακό και έχασαν εντός έδρας με 1-3 για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1.

Η καλή μέρα από πρωί φαίνεται έλεγαν οι παλιοί. Το ίδιο ισχύει όμως και με την κακή. Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ, αντιμετωπίζοντας μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή, βρέθηκε πίσω από νωρίς με 8 πόντους διαφορά (8-16). Η διαφορά συνεχώς ανέβαινε αφού οι "κιτρινόμαυρες" δεν εύρισκαν λύσεις στην υποδοχή και έτσι ο Πανναξιακός κατάφερε να φτάσει στο 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ έδωσε καλύτερα δείγματα γραφής, με αποτέλεσμα να πετύχει να πάρει προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5. Παρά το καμ μπακ  των φιλοξενουμένων που έφεραν το ματς στα ίσια (8-8), τα κορίτσια της ΑΕΚ ανέβασαν τη διαφορά (16-11) και την διατήρησαν, φτάνοντας στην ισοφάριση στα σετ με 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Πανναξιακός ανέβασε ξανά την απόδοσή του και έβαλε και πάλι δύσκολα στην ΑΕΚ, τόσο σε μπλοκ όσο και σε υποδοχή. Έτσι, πήρε προβάδισμα (16-18). Η Ένωση έφτασε να μειώσει σε 19-22, αλλά στο τέλος έμεινε πίσω στο σκορ με 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ τα έπαιξε όλα για όλα και κατάφερε να προηγηθεί με 7-1, ωστόσο κάποια λάθη της στάθηκαν μοιραία και επέτρεψαν στον Πανναξιακό να περάσει μπροστά και τελικά να πάρει το παιχνίδι με 1-3 σετ.

Τα σετ: 13-25, 25-14, 19-25, 24-26.