Σάββατο 13 Δεκεμβρίου 2014

Τρίκαλα-ΑΕΚ 87-83

Τα έχω πει και τα έχω γράψει τόσες φορές που κουράστηκα πια. Δεν είναι η φετινή ομάδα για μεγάλα πράγματα κι όσοι τρέφουν τέτοιες προσδοκίες θα διαψευστούν και θα απογοητευτούν. Όποιος θέλει να παραμυθιάζεται με γεια του με χαρά του. Έχασε και στα Τρίκαλα η ΑΕΚ, από μια ομάδα στα μέτρα της και που στο τέλος-τέλος αν δεν κερδίσει αυτές τις ομάδες πώς μπορεί να ελπίζει σε τετράδες και εξάδες, τις οποίες ξεφουρνίζουν σαν υποτιθέμενους στόχους οι διάφοροι κονδυλοφόροι.

Η ΑΕΚ για άλλη μια φορά μπήκε μουδιασμένη στο παιχνίδι. Στο 3ο λεπτό βρισκόταν ήδη πίσω με 8 πόντους (10-2), όμως σε τρία λεπτά το έφερε στα ίσα (12-12), χάρη σε 8 πόντους του Αθηναίου και ένα λεπτό πριν τη λήξη της α' περιόδου το σκορ ήταν 18-24 με τον Ίνγκλις να φτάνει στους 10 πόντους. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-24, όμως ο Ίνγκλις πήρε φόρα στην επόμενη περίοδο, κάνοντας το 19-30 με δύο τρίποντα. Γενικά, όμως, η β' περίοδος δεν ήταν η ιδανική για την ΑΕΚ. Τα Τρίκαλα απάντησαν στο επιμέρους 1-14 της Ένωσης με ένα δικό τους 11-1, κάνοντας το 39-36. Έτσι, το ημίχρονο βρήκε τους Θεσσαλούς να προηγούνται με 43-40. Η ΑΕΚ δηλαδή εκεί που βρέθηκε να προηγείται με +11 από το 11ο λεπτό, βρέθηκε τελικά να χάνει με -3 πόντους.

Στην γ' περίοδο, η ΑΕΚ, μετέτρεψε μέσα σε τρία λεπτά το 49-44 σε 49-59 με τον Ίνγκλις να φτάνει τους 25 πόντους. Στο 15-0 της ΑΕΚ απάντησαν με 10-0 τα Τρίκαλα και έτσι η λήξη της περιόδου βρήκε την ΑΕΚ μπροστά με 60-64.

Στην δ' περίοδο, ο αγώνας έγινε ντέρμπι και πήγαινε πόντο-πόντο με αποτέλεσμα το φινάλε να γίνει δραματικό. Τα πάντα κρίθηκαν στις κακές επιλογές του Ντελινινκάιτις στο τελευταίο λεπτό. Έχοντας ξεθαρρέψει από ένα απίθανο τρίποντο με το οποίο έκανε το 78-80, 1:30 πριν το τέλος, υπέπεσε σε δύο καθοριστικά λάθη στις επόμενες επιθέσεις. Μόνος του με το καλάθι, αστόχησε σε λέι απ, αδυνατώντας να κάνει το 78-82 και εν συνεχεία (με το σκορ 81-80) αστόχησε σε παρατραβηγμένο τρίποντο με αποτέλεσμα ο αγώνας να λήξει με νίκη των Τρικάλων.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 43-40, 60-64, 87-83.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 14, Νικολόπουλος 13, Τρέισι 3, Μπόουι 5, Τσούπκοβιτς 13, Πάνος 3, Σπανός 7, Ματαλόν 5, Κάντζι 21 (11 ριμπ.), Χότζιτς 3.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου, Ντελινινκάιτις 8, Σάκοτα 15 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Κασελάκης 2, Γουίλιαμσον 6, Τσιάκος, Σαρικόπουλος 8 (5 ριμπ.), Αθηναίου 11, Μιλόσεβιτς, Ίνγκλις 33 (11 ριμπ., 5 ασίστ).