Σάββατο 6 Δεκεμβρίου 2014

Άρης-ΑΕΚ 86-75

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ, η οποία γνώρισε την ήττα από τον Άρη με 86-75 στο Nick Galis Hall. Ο Άρης έπαιξε καλύτερα και πήρε από νωρίς διαφορά, όταν η ΑΕΚ έμεινε χωρίς πόντο για σχεδόν 5 λεπτά. Στο 7' το σκορ ήταν ήδη 15-2. Με τη λήξη της πρώτης περιόδου ο Άρης είχε φτάσει το σκορ στο 23-11.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ ανέβηκε, κυρίως χάρη στους 13 προσωπικούς πόντους του Μιλόσεβιτς και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους τρεις πόντους και παρόλο που δέχτηκε ένα σερί 4-0, με δύο καλάθια των Ντελινινκάιτις και Ίνγκλις έφερε το σκορ του ημιχρόνου στο 41-35.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης άνοιξε και πάλι τη διαφορά φτάνοντάς την με τη λήξη της στο 57-42.

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ προσπάθησε να πλησιάσει πάλι στο σκορ αλλά στο 32' η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 18 πόντους (76-58). Το μόνο που πέτυχε η ΑΕΚ ήταν να μειώσει στους 11 πόντους. Ο Άρης έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τους περισσότερους παίκτες του κατάφερε τελικά να κερδίσει με 86-75.

Κορυφαίοι από την ΑΕΚ οι Μιλόσεβιτς με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, Ίνγκλις με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, Ουίλιαμσον με 15 πόντους και 1 ριμπάουντ και Σάκοτα με 11 πόντους και 1 ριμπάουντ. Ο Αθηναίου στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα της ΑΕΚ δεν κατάφερε να εντυπωσιάσει πετυχαίνοντας 8 πόντους και παίρνοντας 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 41-36, 67-52, 86-75.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 19, Γκίκας 4 (1), Ριντ 5 (5ρ.), Τόμας 17, Χαρίσης 4 (6ρ., 2ασ.), Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 15, Νέιμικ 6 (6ρ.), Μούρτος 4, Σίμτσακ, Αντεγμπόγιε 10.

ΑΕΚ: Ντελινινκάιτις 7 (1), Σάκοτα 11 (1), Κασελάκης, Ουίλιαμσον 15 (1), Σαρικόπουλος, Αθηναίου 8 (2), Μιλόσεβιτς 19 (5ρ., 3ασ., 2κλ.), Ίνγκλις 15 (10ρ.,5ασ.).