Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2014

ΑΕΚ-Διομήδης 17-25

Δεν πειράζει παιδιά. Για μας θα είσαστε πάντα οι μεγαλύτεροι μάγκες και θα σας έχουμε βαθιά κλεισμένους στην καρδιά μας.

Η Ένωση αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην επίθεση και τελικά γνώρισε την ήττα από τον Διομήδη με 17-25, στο μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ.

Η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη δεν κατάφερε να κερδίσει και να σκαρφαλώσει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν επιφυλακτικό και από τις δύο ομάδες με την ΑΕΚ να παίζει υπέροχη άμυνα με αποτέλεσμα να μπλοκάρει τον Διομήδη. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια, βλέποντας ότι η Ένωση χόλωνε επιθετικά, κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμα και με 6 γκολ (3-9). Ο χρόνος κυλούσε και το σκορ παρέμενε σε χαμηλά επίπεδα με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 5-10 υπέρ των φιλοξενουμένων. Ο Γιάννης Αρβανίτης προχώρησε σε κάποιες διορθωτικές κινήσεις στο ημίχρονο για να καταφέρει να αλλάξει την κατάσταση.

Η ΑΕΚ πράγματι, μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με σημαντικά βελτιωμένη την επιθετική της λειτουργία και πέτυχε να μειώσει στα 3 γκολ (7-10), ωστόσο η συνέχεια δεν έμελλε να είναι το ίδιο καλή, αφού η αστοχία των παικτών της επέτρεψε στην ομάδα του Άργους να κάνει το παιχνίδι της και να αυξήσει τη διαφορά στα 8 γκολ (8-16). Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει κι έφτασε να μειώσει στο 16-22, αλλά δεχόταν εύκολα γκολ με αποτέλεσμα να γνωρίσει τελικά την ήττα με 17-25.

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 1-2, 3-5, 3-6, 3-9, 5-10 (ημίχρονο), 7-10, 8-14, 9-17, 12-19, 15-22, 17-25.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 4, Γεωργιάδης 2, Δημοσθένους 1, Νικολαϊδης 2, Κολιούλης, Μπαλάς 1, Τσαούσης, Κατσίκης 5, Παπαδόπουλος Χ., Τσιλιμπάρης Κ., Παπαδόπουλος Γ., Χόντο, Χατζηκωνσταντίνου 2, Τσιλιμπάρης Ν., Ακριδόπουλος.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κυπραίος 1, Μεγαλοοικονόμου 2, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς 4, Σιαματάς, Μούγιτς, Νούγκοβιτς 1, Ντάσεβιτς 3, Σαμαράς, Σπέντζος, Ανανιάδης 2, Χαντέλης, Λοϊζος, Μαστορογιάννης 6, Σιμιτσής 5.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 3-5, πέναλτι: 3/3-0/1.