Κυριακή 14 Δεκεμβρίου 2014

K20, K17, K13 (3 x 5-0 = 15-0)

Η ΑΕΚ Κ20 επικράτησε με 5-0 της Επισκοπής στα Σπάτα

Η ομάδα του Στέλιου Μανωλά επικράτησε με 5-0 της Επισκοπής στο Προπονητικό Κέντρο των Σπατών για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Νέων της Football League.

Πολύ καλύτερη η Ένωση σε ολόκληρο το ματς, μέσα σε 15 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε τέσσερα γκολ.

Βλαχομήτρος (23' και 26'), Κυριαζής (29') Κοντοές (40') και Αντωνίου (90') πέτυχαν τα γκολ των κιτρινόμαυρων.

Στο 4-2-3-1 που επέλεξε ο Στέλιος Μανωλάς για την ΑΕΚ, τερματοφύλακας έπαιξε ο Τσέλιος, δεξιά στην άμυνα έπαιξε ο Βιδάλης, στο κέντρο της άμυνας ο Κοντοές με τον Μαρκοπουλιώτη και αριστερά ο Γραμματίκας. Αμυντικά χαφ ήταν ο Γαλανόπουλος και ο Λίτσι και πίσω από τον προωθημένο Κυριαζή ήταν ο Τζάθας, ο Βλαχομήτρος και ο Τσέλιος.

Το γκολ άργησε λίγο να έρθει και τελικά στο 23' το πέτυχε ο Βλαχομήτρος. Κόρνερ του Τσέλιου στο δεύτερο δοκάρι και ο Βλαχομήτρος έκανε το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, πάλι ο Βλαχομήτρος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το 3-0 έκανε ο Κυριαζής στο 30' με ωραίο σουτ. Το 4-0 έγινε στο 40' όταν ο Γιαννούτσος έπιασε σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα πήγε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Χανδρή. Στην επιστροφή της ο Κοντοές την κέρδισε και με σουτ έκανε το 4-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή, γύριζε ωραία την μπάλα και είχε 2-3 καλές στιγμές αλλά της έλειψε το καθαρό μυαλό στο τελείωμα της φάσης. Χαρακτηριστικό ήταν πως οι κιτρινόμαυροι πάτησαν με αξιώσεις την αντίπαλη εστία 3-4 φορές στο δεύτερο 45λεπτο αλλά και τις τέσσερις έκαναν πάσα στο πέναλτι και δεν τελείωσαν την φάση.

Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στο 90 ‘ ο Αντωνίου με ωραία ατομική ενέργεια.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της ΑΕΚ στον θεσμό και πλέον όλοι στρέφονται στο ματς με τον Φωστήρα την επόμενη αγωνιστική, με την οποία ολοκληρώνεται ο πρώτος γύρος των Ομίλων.

ΑΕΚ (Μανωλάς): Τσέλιος, Βιδάλης (83' Καρβουνίδης), Κοντοές (80' Κοφσανίδης), Μαρκοπουλιώτης, Γραμματίκας, Λίτσι, Γαλανόπουλος (8' λ.τ. Γιαννούτσος), Τζάθας (70' Μίχος), Τσέλιος (78' Γεωργαμλής), Βλαχομήτρος (57' Αντωνίου), Κυριαζής.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Μπουλιός - Παπαδάκης): Χνάρης, Λογιάκης, Παπαδάκης (81' Λαγκουβάρδος), Μαγαράκης, Μάρης (82' Γαβαλάς), Νέμπιαϊ, Κραβαρίτης (46' Κραβαρίτης), Μανωλακάκης (46' Κριτσωτάκης), Βλαβιανός (75' Ζότο), Λαδιάνος Ν.ΑΝ (64' Λέκα).

Η ΑΕΚ Κ17 συνέτριψε με 5-0 τη Νέα Ιωνία

Σαρωτική για ακόμα ένα ματς η ΑΕΚ Κ17. Η ομάδα του Άγγελου Χατζόπουλου επικράτησε με 5-0 της Νέας Ιωνίας για το Πρωτάθλημα Νέων της ΕΠΣΑ και ξέφυγε τρεις βαθμούς από το δεύτερο Χαϊδάρι (ήρθε ισόπαλο 1-1 με τον Φωστήρα). Πολύ καλή κατά διαστήματα η ΑΕΚ, έφτασε εύκολα σε πέντε γκολ και συνέχισε το αήττητο σερί της, δείχνοντας πως ξεπέρασε την ισοπαλία με τον Φωστήρα το περασμένο Σάββατο.

Τα γκολ των κιτρινόμαυρων πέτυχαν οι Σπηλιώτης, Γιούσης, Μεσσίνης, Λεγάτος και Ανδρεόπουλος.

Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Χατζηεμμανουήλ, Τάμπας, Ψάνης, Βασιλείου, Μπούσης, Πάρης, Πογοσιάν, Ανδρεόπουλος, Σπηλιώτης, Μούλτσιας, Ασπρογιάννης.

Αλλαγές πέρασαν οι Λεγάτος, Μπουτιβάς, Μεσσίνης, Γιούσης και Πάσχος.

Θρίαμβος της ΑΕΚ Κ13 με 5-0 επί του Ατρομήτου Χαλανδρίου

Η Κ13 της Ένωσης συνέτριψε με 5-0 τον Ατρόμητου Χαλανδρίου στο υποτιθέμενο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Στο -2 από την κορυφή (και με ματς λιγότερο) βρίσκεται πλέον η ΑΕΚ Κ13. Η ομάδα του Διονύση Κατραμάδου ήταν σαρωτική και πρόσφερε πλούσιο θέαμα σε όσους τυχερούς βρέθηκαν χτες στο γήπεδο. Το παιχνίδι έγινε στα Σπάτα και ήταν για το Πρωτάθλημα Ακαδημιών της ΕΠΣΑ.

Τα γκολ των κιτρινόμαυρων πέτυχαν οι Κορομηλάς, Γεωργιόπουλος, Χατζηκυριάκος, Κουρέας και Ρέππας.