Σάββατο 21 Φεβρουαρίου 2015

Μαρκόπουλο-ΑΕΚ 0-3

Τυπική διαδικασία για την ΑΕΚ το παιχνίδι στο Μαρκόπουλο. Η Ένωση για την 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών νίκησε την τοπική ομάδα με 0-3 σετ και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο, που συνεχίζει να την διατηρεί στην 4άδα της διοργάνωσης, μετά και την ήττα του ΑΟ Θήρας.

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο παιχνίδι. Με καλό μπλοκ και υποδοχή πήρε προβάδισμα στο σκορ με 9-12, με το Μαρκόπουλο να αιφνιδιάζεται. Το 0-1 στα σετ ήρθε χωρίς ιδιαίτερο κόπο με 20-25.

Και πάλι με το καλό της πρόσωπο σε άμυνα κι επίθεση μπήκε η ΑΕΚ στο δεύτερο σετ και κατάφερε να βρεθεί πάλι μπροστά στο σκορ με 10-16. Το Μαρκόπουλο προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας στους 4 πόντους με 20-24, όμως τα κορίτσια του Ρουμελιώτη έφτασαν στο 0-2 τα σετ με 20-25 και πάλι.

Με υπεροχή στο σερβίς η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 6-10. Το Μαρκόπουλο το πάλεψε και πάλι, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 7-13, με τις "κιτρινόμαυρες", να ανεβάζουν την απόδοσή τους, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα η ΑΕΚ να κάνει το 0-3 με 13-20 και να πάρει μια σημαντική νίκη.

Τα σετ: 20-25, 20-25, 13-20.