Πέμπτη 12 Φεβρουαρίου 2015

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-2

Μέσα από τα χέρια της έχασε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ. Η Ένωση παρά το γεγονός πως βρέθηκε μπροστά με 0-2 σετ τελικά αυτοκτόνησε, αφού ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ για την φάση των "16", παρά το γεγονός πως και στο τάι μπρέικ πήρε προβάδισμα πέντε πόντων.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι  και προηγήθηκε με 13-11, ωστόσο η ΑΕΚ βελτίωσε αρκετά σημεία στο παιχνίδι της κι έτσι κατάφερε να επιστρέψει και να περάσει μπροστά με μια μικρή διαφορά, παρά την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι. Έτσι, τα κορίτσια του Ρουμελιώτη ήταν αυτά που πήραν το πρώτο σετ 0-1.

Στο δεύτερο σετ η Ένωση ήταν κυρίαρχος, αφού και στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ είχε το προβάδισμα με 6-8 και με 14-16. Οι "πράσινες" προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία ωστόσο δεν τα κατάφεραν, αφού τα κορίτσια της ΑΕΚ έδειξαν μαχητικότητα κι έφτασαν να πανηγυρίσουν και την κατάκτηση αυτού του σετ, κάνοντας το 0-2.

Και ξαφνικά η Ένωση παρουσίασε κάποια κενά σημεία κι αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να περάσει μπροστά στο τρίτο σετ με 15-13 και να κρατάει αυτή τη διαφορά του 19-17, έστω και δύσκολα. Το ματς στη συνέχεια χαρακτηρίστηκε από πολλές ισοπαλίες, αλλά κάποια λάθη έδωσαν τη δυνατότητα στις γηπεδούχες να μειώσουν στα σετ 1-2.

Με φόρα μπήκαν οι "πράσινες" και στο τέταρτο σετ, με την ΑΕΚ να δείχνει νωθρότητα. Έτσι έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς και τα λάθη που έκανε δεν της άφησαν περιθώρια για να μειώσει από το 16-11. Ο Παναθηναϊκός που φάνηκε να εκμεταλλεύεται την επιθετική αδυναμία της ΑΕΚ ισοφάρισε στα σετ 2-2 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί, η ΑΕΚ φάνηκε πιο επιθετική και με περισσότερο καθαρό μυαλό κατάφερε να δημιουργήσει γρήγορα μια υπέρ της διαφορά με 6-10. Ένα μπλακ άουτ όμως έδωσε στον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να περάσει μπροστά και να πάρει το ματς με 3-2 σετ.

Τα σετ: 23-25, 22-25, 28-26, 25-15, 15-13.

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 13 (8/21 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καββαδία 13 (8/18 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μερτέκη 18 (14/47 επ., 2 άσοι, 2 μπλο, 31% υπ. - 22% άριστες), Βίλκου 9 (5/30 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσίμα 32 (26/57 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 47% υπ. - 27% άριστες), Πατσέκο 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (52% υπ. - 31% άριστες) / Γιαννακοπούλου, , Τσατσούρι, Παπαδοπούλου, Μεταξά.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Κουνάδη 1 (1 μπλοκ), Ιβάνοβα 17 (13/44 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 62% υπ. - 58% άριστες), Γιακουμή 15 (10/21 επ., 5 μπλοκ), Κατσαντώνη 24 (20/50 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 24 (22/54 επ., 2 μπλοκ, 51% υπ. - 46% άριστες), Κακουράτου -λ (44% υπ. - 28% άριστες) /Φάκη 1 (1/3 επ.), Πατέλη, Τοντάι 1 (1/2 επ.).