Κυριακή 15 Φεβρουαρίου 2015

ΑΕΚ-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 2-3

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ τελικά δεν μπορεί. Για άλλη μια φορά κατάφερε να πάρει προβάδισμα και μάλιστα με 2-0 στα σετ, όμως δεν μπόρεσε να αντέξει μέχρι τέλους και τελικά γνώρισε την ήττα με 2-3 σετ, στο πλαίσιο της αναμέτρησης για την 17η αγωνιστική της Volleyleague.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, αλλά ο Εθνικός εκμεταλλεύτηκε κάποια κενά και αδυναμίες της και πήρε προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ αουτ με 7-8. Η ΑΕΚ βελτιώθηκε σε μπλοκ, σερβίς και υποδοχή και κατάφερε να πάρει διαφορά 6 πόντων (18-12), φτάνοντας τελικά στο 1-0 στα σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ και πάλι η ΑΕΚ έδειξε να είναι αυτή που ελέγχει το παιχνίδι. Οι παίκτες της είχαν καλές ενέργειες και κατάφεραν, παρά την πίεση της ομάδας της Αλεξανδρούπολης, να προηγηθούν με 20-17 και να φτάσουν στο 2-0 στα σετ με 25-23.

Το σκηνικό άλλαξε τελείως στο τρίτο σετ. Η ΑΕΚ δεν μπήκε καθόλου καλά στο παρκέ, με αποτέλεσμα ο Εθνικός να βελτιώσει αρκετά το παιχνίδι του και να ξεφύγει στο σκορ με 4-10. Έτσι, με μεγάλη ευκολία, μείωσε και στα σετ σε 1-2 με 13-25.

Στο τέταρτο σετ η ΑΕΚ το πάλεψε λίγο περισσότερο και κυνήγησε τον Εθνικό, όμως δεν τα κατάφερε και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Εθνικός φάνηκε περισσότερο ψύχραιμος και από την στιγμή που η ΑΕΚ έδειξε να κολλάει, τελικά κατάφερε εκείνος να πάρει τη νίκη με 2-3 στα σετ και 8-15.

Τα σετ: 25-18, 25-23, 13-25, 23-25, 8-15.

ΑΕΚ (Χριστόφ): Ωρολογάς 9 (9/32 επ, 58% υπ - 40% άριστες), Ίλιτς 21 (19/46 επ, 2 μπλοκ), Χριστοφίδης 8 (5/17 επ, 3 μπλοκ), Αλεξίου 13 (12/32 επ, 1 μπλοκ, 59% υπ - 41% άριστες), Δημητρούδης 1 (1/2 επ), Ανδρεάδης 9 (7/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 61% υπ - 39% άριστες), Οικονόμου (67% υπ - 33% άριστες), Χατζόπουλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 8 (8/22 επ, 67% υπ - 42% άριστες), Μιχάλι 18 (8/12 επ, 2 άσσοι, 8 μπλοκ), Κασαμπαλής 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Κιόσης 11 (6/15 επ, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 16 (14/38 επ, 2 μπλοκ, 73% υπ - 63% άριστες), Άντριτς 29 (22/51 επ, 4 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 55% υπ - 45% άριστες), Κοντοστάθης.