Στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα της Basket League.

Ο Ντούσαν Σάκοτα δηλώθηκε τελικά στην 12άδα. Θηρίο ο παίκτης.

Διαμαντίδης, Σλότερ, Γιάνκοβιτς, Γκιστ και Μπατίστα η πεντάδα του Παναθηναϊκού.

Εκτός αποστολής του Παναθηναϊκού ο νέος σέντερ Γκάνι Λαβάλ.

10.000 κόσμος έχει κατακλείσει το κλειστό του ΟΑΚΑ.

Πραγματικό ντέρμπι το παιχνίδι με την ΑΕΚ να προηγείται μέχρι και με 7-1 αλλά τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει, να ισοφαρίζει και να προηγείται με 11-13.

Η μοναδική ήττα της ΑΕΚ φέτος μέσα στην έδρα της είναι από τον Ολυμπιακό.

Με 11-15 ξεφεύγει ο Παναθηναϊκός. Με αυτό το σκορ λήγει η πρώτη περίοδος.

Ιδιαίτερα χαμηλά κρατήθηκε το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Νέλσον και Μπατίστα οι κορυφαίοι από πλευράς Παναθηναϊκού, μέχρι στιγμής και ο Μενσά Μπονσού από την ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ προέρχεται από τρεις σερί νίκες με ΚΑΟΔ (εντός), Κόροιβο (εντός) και Πανιώνιο (εκτός).

15-17 με κάρφωμα του Χέρστον.

Η ΑΕΚ ισοφαρίζει 19-19 με τον Ντελινινκάιτις.

Ο Κασελάκης βάζει μπροστά την ΑΕΚ αλλά ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Διαμαντόπουλου παίρνει ξανά κεφάλι 21-23.

24-25 με τον Σαρικόπουλο.

Τρίποντο του Κασελάκη και 27-27.

Μία εύστοχη βολή από τον Παπαντωνίου και η ΑΕΚ κλείνει το ημίχρονο προηγούμενη με 28-27.

30-33 με σουτ του Μενσά Μπονσού.

Ξεφεύγει ο Παναθηναϊκός, 30-37.

32-41, ο Παναθηναϊκός ανοίγει διαρκώς την ψαλίδα. Η ΑΕΚ κουράστηκε.

Δύο εύστοχες βολές από τον Μενσά Μπονσού και ένα τρίποντο του Αθηναίου φέρνουν και πάλι την ΑΕΚ στο-4. 37-41.

7-0 σερί πέτυχε η ΑΕΚ και έκανε το 30-41, 37-41.

Στους -10 πάλι η διαφορά, 38-48.

Τέλος της τρίτης περιόδου με σκορ 39-50. 11 οι πόντοι της διαφοράς.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την κούραση των παικτών της ΑΕΚ και την χτύπησε στο πιο ευαίσθητο σημείο της που είναι η φυσική κατάσταση. Στο τέλος της τρίτης περιόδου πέτυχε να εκτοξεύσει στους 11 πόντους τη διαφορά και τώρα, στην τελευταία περίοδο, θα ψάξει σίγουρα για την τελική επιβεβαίωση της ανωτερότητάς του φτάνοντας το σκορ όσο πιο ψηλά μπορέσει. Να δούμε αν έχει απαντήσεις η ΑΕΚ και ποιες.

42-55, στη μεγαλύτερη διαφορά του φτάνει το σκορ, -13 πόντους. Δύσκολα θα αποφύγει την ήττα η ΑΕΚ.

47-61 έχει φτάσει το σκορ με την ΑΕΚ να θέλει να κυνηγήσει στο σκορ αλλά να μη μπορεί να το κάνει.

Στο τελευταίο πια λεπτό του αγώνα με 11 πόντους μπροστά τον Παναθηναϊκό, 59-70.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε τρομερή άμυνα και κατάφερε να περιορίσει τα ατού της ΑΕΚ και να κρατήσει πολύ χαμηλά το σκορ.

Καλάθι και φάουλ από τον Μπονσού στα 16".

Τέλος του αγώνα με 62-70 για τον Παναθηναϊκό.

Δεν μου αρέσει να γίνομαι ο κακός της παρέας αλλά όταν οι άλλοι μου μιλούσαν για πρωτάθλημα από φέτος και για ευρωλίγκες, εγώ έλεγα και εξακολουθώ να το λέω, ότι αν η ΑΕΚ μπορέσει να μπει στην τετράδα φέτος αυτό θα αποτελέσει έναν τεράστιο άθλο και ας τερματίσει τέταρτη στα πλέι οφ. Η εκτίμησή μου είναι ότι η ΑΕΚ θα τερματίσει 5η με 6η. Για φέτος, τα ντέρμπι για την ΑΕΚ θα είναι τα παιχνίδια της με ΠΑΟΚ και Άρη. Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό θα μπορέσει να τους κοιτάξει στα μάτια από του χρόνου με την κατάλληλη προετοιμασία στα τέλη του καλοκαιριού και με μερικές σπουδαίες προσθήκες στο ρόστερ της, το οποίο μέχρι στιγμής είναι ελλιπές έναντι των δύο πρωταγωνιστών του πρωταθλήματος. Σήμερα αρκούσε ένα δεκάλεπτο (το τρίτο) στον Παναθηναϊκό, για να την αποσυντονίσει και να ξεφύγει με μια διαφορά 11 πόντων που τον κατέστησε κυρίαρχο για το υπόλοιπο του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός διατήρησε εύκολα και στην τέταρτη περίοδο την διαφορά των 10 έως και 15 πόντων που τον οδηγούσε εκ του ασφαλούς σε μια εύκολη νίκη. Ψηλά το κεφάλι πρέπει να κρατήσει η ΑΕΚ. Άλλωστε είναι μια ομάδα που μόλις άρχισε να χτίζεται. Τα καλύτερα γι' αυτήν έρχονται...