Πέμπτη 12 Φεβρουαρίου 2015

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-3

Μεγάλη η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες και παρά το καλό πρόσωπο που έδειξε σε αρκετά σημεία η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ απέναντι στον Ολυμπιακό, γνώρισε την ήττα με 1-3 σετ για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Volleyleague, στο κλειστό γήπεδο της Γλυφάδας.

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης πήρε μια διαφορά ασφαλείας με 14-18, ωστόσο η ΑΕΚ το πάλευε να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Παρά την καλή απόδοση όμως η ΑΕΚ έμεινε πίσω στα σετ με 0-1.

Στο δεύτερο σετ η Ένωση μπήκε δυνατά, έπαιξε καλά σε σερβίς, μπλοκ και υποδοχή και πήρε μια μικρή διαφορά στο σκορ με 16-14. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η ομάδα του Χριστόφ συνέχισε και ανέβασε τη διαφορά στο 21-18 μέχρι που έφτασε στην ισοφάριση στα σετ 1-1.

Το δυνατό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στο τρίτο σετ λύγισε την ΑΕΚ που έμεινε πίσω στο σκορ με 14-20, ωστόσο κάπου εκεί η ΑΕΚ σήκωσε κεφάλι και πλησίασε στο σκορ με 18-20. Αυτό το σερί δεν συνεχίστηκε όμως κι έτσι η ΑΕΚ έμεινε με 1-2 πίσω στα σετ με 21-25.

Το προβάδισμα του Ολυμπιακού τους έδωσε ώθηση για τη συνέχεια, με την ΑΕΚ όμως να παλεύει για το καλύτερο και να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ με 12-16. Κάποια λάθη που έγιναν στη συνέχεια όμως δεν άφησαν την ΑΕΚ να πλησιάσει περισσότερο κι έτσι γνώρισε την ήττα με 1-3 σετ.

Τα σετ: 16-25, 25-21, 21-25, 21-25.

ΑΕΚ (Χριστόφ): Ωρολογάς 6 (6/15 επ, 55% υπ - 45% άριστες), Ίλιτς 17 (13/45 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χατζόπουλος, Αλεξίου 8 (7/30 επ, 1 μπλοκ, 48% υπ - 41% άριστες), Δημητρούδης 1 (1/1 επ), Ανδρεάδης 9 (5/10 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 55% υπ - 45% άριστες), Οικονόμου, Χριστοφίδης 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Μιχαλόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 3 (3/5 επ, 50% υπ - 50% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου 5 (4/15 επ, 1 άσσος, 57% υπ - 35% άριστες), Κόιστρα 12 (8/9 επ, 4 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (3/9 επ, 2 μπλοκ), Τζελάτι 22 (18/46 επ, 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 100% υπ - 89% άριστες), Ντιάτσκοφ 5 (4/6 επ, 1 άσσος, 67% υπ - 67% άριστες), Κοκκινάκης 17 (15/25 επ, 2 μπλοκ, 89% υπ - 79% άριστες), Σφενδυλάκης 4 (2/6 επ, 2 άσσοι).