Τρίτη 24 Φεβρουαρίου 2015

ΑΕΚ-Παναχαϊκή 2-1

Η ΑΕΚ υποδέχτηκε για την 19η αγωνιστική της Football League την Παναχαϊκή, στο πιο δυνατό ματς του ομίλου, καθώς η ομάδα της Πάτρας είναι δεύτερη στην βαθμολογία με έξι βαθμούς λιγότερους.

H ενδεκάδα της ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Σοϊλέδης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Μάνταλος, Αραβίδης.

Στον πάγκο της ΑΕΚ: Βούρας, Τζανετόπουλος, Γροντής, Ντούνης, Ρόβας, Κρισάντους, Ζόριτς.

Εκτός αποστολής έμειναν Σαρρής και Πεταυράκης.

Η ενδεκάδα της Παναχαϊκής: Γεωργακόπουλος, Ασίγκμπα, Αλμπι, Κάργας, Μπουντόπουλος, Αναστασόπουλος, Γκαντιαγκά, Στεργίδης, Κορέτας, Κοντοχρήστος, Κυβελίδης.

Στον πάγκο της Παναχαϊκής: Δήμιζας, Μαρουκάκης, Ντα Κόστα, Φουρλάνος, Βιέρα, Ζλατκόφσκι, Χούσα.

Διαιτητής του αγώνα: Φουκάκης (Ηρακλείου), επόπτες: Λάμπρου-Σίπκας.

6.000 κόσμος περίπου στις εξέδρες.

Στο 10' σκληρό φάουλ του Ασίγκμπα στον Μάνταλο από πίσω! Κίτρινη κάρτα του δείχνει ο διαιτητής.

Αγχωμένη δείχνει η ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η Παναχαϊκή χωρίς να έχει κλειστεί βγαίνει συχνά στην επίθεση.

Η Παναχαϊκή πρεσάρει σε όλο το γήπεδο και ανεβαίνει ψηλά για να ανακόπτει το οργανωμένο παιχνίδι της ΑΕΚ από την άμυνα προς την επίθεση.

Στο 18' 1-2 τα κόρνερ για την Παναχαϊκή.

Στο 23' από σέντρα του Μπακάκη η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Κοντοχρήστου μέσα στην περιοχή, τίποτα λέει ο διαιτητής.

Στο 24' κίτρινη κάρτα στον Κάργα για χτύπημα από πίσω στον Αραβίδη.

Στο 29' σέντρα του Μπακάκη διώχνει δύσκολα ο Γεωργακόπουλος.

1-4 έχουν φτάσει τα κόρνερ υπέρ της Παναχαϊκής!

Στο 30' η πρώτη αλλαγή για την Παναχαϊκή με τον Ντα Κόστα στη θέση του Κορέτα.

Στο 35' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με φωτοβολίδα του Πλατέλλα έξω από την περιοχή! 1-0 η ΑΕΚ.

Στο 40' ο Μπαρμπόσα τετ α τετ με το τέρμα στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 44' εκπληκτική επέμβαση του Ανέστη σε σου του Μπουντόπουλου στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.

Στο 45' ο Ντα Κόστα πλασάρει από κοντά και η μπάλα πάει στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στην επιστροφή της ο Μπουντόπουλος σουτάρει πάνω στα σώματα και η Παναχαϊκή κερδίζει κόρνερ.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Παναχαϊκή ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο, είχε δύο δοκάρια, αρκετές επιθετικές πρωτοβουλίες και προηγήθηκε με 1-5 στα κόρνερ! Η ΑΕΚ έδειχνε αιφνιδιασμένη και ευτυχώς, χάρη στο φοβερό σουτ του Πλατέλλα κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ αλλά έχοντας σταθεί τυχερή σε δύο τουλάχιστον φάσεις μέσα στην περιοχή της.

Στο 47' ο Πλατέλλας από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 49' ο Αραβίδης χάνει μεγάλη ευκαιρία.

Στο 53' άσχημο τάκλιν του Ασίγκμπα στον Γιόχανσον ο διαιτητής του χαρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 56' από κεφαλιά του Αραβίδη γίνεται κάτοχος της μπάλας ο Γιόχανσον που την στέλνει στο δοκάρι.

Στο 57' αλλαγή για την Παναχαϊκή, ο Μπαλού στη θέση του Ασίγκμπα.

Στο 58' ο Λαμπρόπουλος χάνει τον Κυβελίδη που παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.

Στο 64' ωραίο σου του Πλατέλλα η μπάλα λίγο άουτ.

Στο 67' αποχωρεί λόγω τραυματισμού ο Ντα Κόστα και τη θέση του παίρνει ο Μαρουκάκης.

Στο 67' κίτρινη κάρτα στον Μπαρμπόσα.

Όσο το σκορ παραμένει στο 1-0 το άγχος είναι μεγάλο για τους παίκτες της ΑΕΚ.

Το παιχνίδι πάντως έχει ατονήσει πολύ.

Στο 76' ο Αραβίδης χάνει ένα μοναδικό τετ α τετ καταφέρνοντας να στείλει τη μπάλα άουτ.

4-6 στα κόρνερ έχει μειώσει η ΑΕΚ. 1-2 οι κίτρινες κάρτες.

Ευτυχώς για την ΑΕΚ η Παναχαϊκή έχει κουραστεί και προσέχει περισσότερο την άμυνά της έχοντας όμως ανεβάσει τις γραμμές της προς το κέντρο του γηπέδου. Αν αυτό καταφέρει να το εκμεταλλευτεί η ΑΕΚ σε κάποια γρήγορη αντεπίθεση θα το δούμε.

Στο 81' η πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ με τον Ζόριτς να παίρνει τη θέση του Μπαρμπόσα.

Στο 82' όμορφη ενέργεια του Μάνταλου αλλά αποκρούει σωτήρια ο Γεργακόπουλος.

Στο 85' η δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ με τον Ρόβα να παίρνει τη θέση του Πλατέλλα.

Στο 87' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, από εκπληκτική μπαλιά του Ανάκογλου ο Μάνταλος γίνεται παραλήπτης της μπάλας και την στέλνει για δεύτερη φορά στα δίχτυα της Παναχαϊκής γράφοντας το ΑΕΚ-Παναχαϊκή 2-0!

Στο 88' κίτρινη κάρτα στον Γεωργακόπουλο για διαμαρτυρία.

Στο 89' η τρίτη αλλαγή για την ΑΕΚ με τον Τζανετόπουλο να παίρνει τη θέση του Ανάκογλου.

Στο 90' κίτρινη κάρτα στον Άλμπι για σκληρό φάουλ.

Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Στο 92' ο Ανέστης κάνει ένα τραγικό λάθος προσπαθώντας να ντριπλάρει τον Κυβελίδη, εκείνος κερδίζει τη μπάλα και από κοντά μειώνει σε 2-1.

Λήξη του ματς με νίκη με 2-1 για την ΑΕΚ.

Η ΑΕΚ σήμερα είχε ρέντα. Στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να βρεθεί πίσω στο σκορ αφού η Παναχαϊκή ήταν πολύ επικίνδυνη, είχε δύο δοκάρια και πέντε κερδισμένα κόρνερ. Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν κάπως οι συσχετισμοί, η ΑΕΚ ανέβηκε και πίεσε αλλά δεν της κάθισαν οι φάσεις. Πάντως ήταν φανερό ότι το μυαλό των περισσότερων παικτών κάπου αλλού βρισκόταν. Ίσως στη ρεβάνς του κυπέλλου με τον Ολυμπιακό, αν και είναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο.

Μπακάκης, Σοϊλέδης, Κολοβέτσιος, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα οι κορυφαίοι για την ΑΕΚ. Μαχητικοί αλλά και εγκλωβισμένοι ο Αραβίδης με τον Μάνταλο. Λαμπρόπουλος και Ανάκογλου με καλές και κακές στιγμές. Ο Ανέστης με μια πολύ καλή απόκρουση αλλά και ένα τραγικό λάθος που στοίχισε το γκολ που δέχτηκε η ομάδα του στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Οι τρεις αλλαγές της ΑΕΚ, Ζόριτς, Ρόβας και Τζανετόπουλος έπαιξαν λίγο και δεν μπορούν να κριθούν.