Σάββατο 28 Φεβρουαρίου 2015

ΑΕΚ-Ρέθυμνο 3-0

Χωρίς να δυσκολευτεί η ΑΕΚ πέτυχε νίκη και μάλιστα με πολύ καλή εμφάνιση με 3-0 σετ επί του ΟΠΕΡ, για το Πρωτάθλημα της Α1 βόλεϊ γυναικών και πήρε ακόμα ένα τρίποντο, που την φέρνει πιο κοντά στην 4άδα.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι αλλά κατάφερε να δημιουργήσει γρήγορα μια υπέρ της διαφορά με 11-6. Τα κενά διαστήματα που παρουσίασε η Ένωση έδωσαν τη δυνατότητα στο Ρέθυμνο να πλησιάσει αρκετά και να ελπίσει σε κάτι καλύτερο, όπως το σημείο που μείωσε το σκορ σε 13-10, ωστόσο τα κορίτσια από το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και μετά αφυπνίστηκαν και κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στο16-20 και να φτάσουν τελικά στο 1-0 στα σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ ήταν ασταμάτητη και δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Ρέθυμνο. Στην επίθεση και στην άμυνα ήταν εξαιρετική κι έτσι γρήγορα έχτισε μια σημαντική διαφορά με 18-7. Στη συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε και η Ένωση έφτασε στο 2-0 στα σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες από το πουθενά βρέθηκαν να ισοφαρίζουν σε 6-6, ωστόσο η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη βρήκε τις λύσεις κι έφτασε να πάρει και πάλι τα ηνία με 17-13, τα οποία δεν έχασε σε κανένα σημείο από εκεί και πέρα, με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη με 3-0 σετ και με 25-13.

Τα σετ: 25-19, 25-09, 25-13.