Παρασκευή 27 Φεβρουαρίου 2015

Δούκας-ΑΕΚ 27-27

Αν και προηγήθηκε με 4 γκολ διαφορά η ΑΕΚ, παραχώρησε οδυνηρή ισοπαλία με 27-27 στον Δούκα, στο Δαΐς, για την 19η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ κι έχασε 1 πολύτιμο βαθμό.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι με σταθερή άμυνα και εντυπωσιακή επίθεση και κατάφερε να πάρει μια διαφορά με 6-8, την οποία αύξησε στη συνέχεια, φτάνοντας να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 11-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, ο Δούκας εμφανίστηκε πολύ βελτιωμένος και σε συνδυασμό με την καθίζηση που υπέστη η ΑΕΚ πέτυχε να μειώσει στα 2 γκολ φέρνοντας το σκορ στο 13-15. Η Ένωση δεν πατούσε καθόλου καλά στα πόδια της, παρουσιάζοντας μεγάλα κενά, με αποτέλεσμα να το πληρώσει, αφού με ένα σερί η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων έφτασε στην ισοφάριση με 19-19. Η ΑΕΚ συνέχισε να κάνει ολέθρια λάθη δίχως να μπορεί να βρει λύσεις στα προβλήματά της και το ματς άρχισε να πηγαίνει από ισοπαλία σε ισοπαλία. Έτσι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος χωρίς η ΑΕΚ να καταφέρει να ξεμπλοκάρει και μοιραία ήρθε το τελικό 27-27.