Σάββατο 24 Ιανουαρίου 2015

ΑΕΚ-Κιλκίς 26-25

Δύσκολα και με πολύ άγχος η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τους δύο βαθμούς της νίκης κερδίζοντας το Κιλκίς με 26-25, για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ, στο κλειστό γήπεδο της Πολιτείας.

Χαλαρό ξεκίνημα έκανε η ΑΕΚ, με το Κιλκίς να προηγείται στο σκορ με 3-6, βρίσκοντας πολλά κενά στην άμυνά της. Με την άνοδο του Τσαούση πήρε τα πάνω της η ομάδα και μπόρεσε να πάρει μια μικρή διαφορά με 12-11. Το τέλος του ημιχρόνου την βρήκε προηγούμενη με 14-12.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και βελτίωσε την άμυνά της, ανεβάζοντας τη διαφορά στο 18-14. Όμως 10 λεπτά πριν το τέλος, η απόδοση της ΑΕΚ έπεσε κατακόρυφα, με αποτέλεσμα το Κιλκίς να μειώσει στο γκολ λίγο πριν το τέλος σε 26-25. Η ΑΕΚ, ευτυχώς,κατάφερε να διατηρήσει την ψυχραιμία της και να φτάσει στη νίκη.