Παρασκευή 23 Ιανουαρίου 2015

ΑΕΚ-Ανατόλια 3-0

Με βασικό της όπλο τους άσους και έχοντας σε εξαιρετική μέρα την Ιβάνοβα, η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες. Τα κορίτσια της Ένωσης νίκησαν με 3-0 σετ το Ανατόλια στο κλειστό γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας, για την 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών και πρόσθεσαν τρεις σημαντικούς βαθμούς στο ενεργητικό τους.

Νωθρό το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο ματς, με το Ανατόλια να κάνει το παιχνίδι του και να παίρνει προβάδισμα με 12-16. Στο σημείο αυτό η Ένωση βελτίωσε την υποδοχή της και με την Ιβάνοβα αλάνθαστη στο σερβίς, κατάφερε να κάνει ένα σερί και να πάρει και κεφάλι στο σκορ με 21-17. Το Ανατόλια προσπάθησε να αντιδράσει και ισοφάρισε σε 23-23, αλλά τα κορίτσια του Μανώλη Ρουμελιώτη ήθελαν περισσότερο το σετ και έφτασαν στο 1-0 σετ με 25-23.

Με την Ιβάνοβα να δεσπόζει στα σερβίς, η ΑΕΚ έπιασε καλό σερί και στο δεύτερο σετ, καταφέρνοντας να ανεβάσει τη διαφορά και να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 13-7. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αρκετά μαχητική και από την στιγμή που οι "κιτρινόμαυρες" παρουσίασαν προβλήματα και πάλι στην υποδοχή μείωσαν σε 15-12, χωρίς όμως αποτέλεσμα, αφού η ΑΕΚ με τους άσους ήταν αχτύπητη και έφτασε στο 2-0 στα σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ πλέον, τα κορίτσια είχαν πάρει φόρα και με τον αέρα που τους έδινε το 2-0 στα σετ, κατάφεραν να διατηρήσουν μια διαφορά ασφαλείας με 13-10 και να μην αφήσουν το Ανατόλια να κάνει το παιχνίδι του, φτάνοντας έτσι με ευκολία στο 3-0 στα σετ με 25-20.

Τα σετ: 25-23, 25-18, 25-20.